Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy jesteś świadkiem wypadku [poradnik]

(red)
Przy wypadkach źródło pożaru znajduje się najczęściej pod maską - nie należy jej całkowicie otwierać, tylko uchylić i tam skierować gaśnice
Przy wypadkach źródło pożaru znajduje się najczęściej pod maską - nie należy jej całkowicie otwierać, tylko uchylić i tam skierować gaśnice Fot. Jarosław Jakubczak
Czas wakacji, fala wyjazdów na urlopy oznacza też zwiększenie natężenia ruchu na drogach. Zatłoczone drogi w ogromnym stopniu zwiększają, niestety, prawdopodobieństwo wypadku

Jesteś świadkiem wypadku, powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji, jak udzielić pierwszej pomocy. Ale też jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, żeby samemu nie stać się ofiarą.

Samochód zatrzymujemy w pewnej odległości od miejsca zdarzenia, włączamy światła awaryjne, a w nocy światła drogowe, w taki sposób, by oświetlić miejsce wypadku.

Za naszym autem w odległości 30-100 metrów (wyjątkowo w terenie zabudowanym do 1 m) ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Jeśli mamy dwa, drugi stawiamy z przeciwnej strony.

Upewniamy się, że jesteśmy bezpieczni, ubieramy kamizelkę odblaskową, zabieramy apteczkę i gaśnicę, zakładamy jednorazowe rękawiczki i spieszymy na pomoc.

Jeżeli rozbite auto się pali, sięgamy po gaśnicę (1-kilogramowe proszkowe zdławią mały pożar w początkowej fazie, dlatego trzeba maksymalnie zbliżyć się do źródła ognia). W przypadku większego pożaru, prosimy innych kierujących o pomoc. Najlepszą strategią jest jednoczesne użycie kilku gaśnic z różnych miejsc w kierunku potencjalnego źródła pożaru. Przy wypadkach drogowych źródło pożaru znajduje się najczęściej pod maską - nie należy jej całkowicie otwierać, tylko uchylić i z kilku stron skierować równocześnie środek gaśniczy z gaśnic. Jeśli ognia nie da się już opanować, najszybciej jak się da uwalniamy poszkodowanych.

Rannych przenosimy w bezpieczne miejsce. Gdy to nie jest możliwe, udzielamy pomocy w samochodzie.

Pamiętajmy, żeby dokładnie ocenić najbliższe otoczenie rozbitego samochodu (podczas wypadku kierowca czy pasażerowie nieprzypięci pasami mogą zostać wyrzuceni przez okna), zwróćmy też uwagę na rodzaj uszkodzeń pojazdu (rozbite lub wybite szyby), to również może pomóc w określeniu liczby ofiar wypadku.

Oceniamy stan poszkodowanych w wypadku zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Zawiadamiamy służby ratownicze - numery, które trzeba zapamietać: 112 lub 999. W zgłoszeniu przede wszystkim należy podać lokalizację zdarzenia, czyli: miejscowość, ulicę, numer i kilometr drogi (możemy także podać współrzędne GPS). Następne niezbędne informacje to opis zdarzenia, liczba i stan poszkodowanych, (np. ofiary są nieprzytomne etc.). Przekazujemy też nasze dane i numer telefonu.

Rozmowę zawsze kończy dyspozytor, potwierdzając przyjęcie zgłoszenia.

Zanim nadejdzie pomoc, zajmujemy się ofiarami wypadku.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, przystępujemy do wyciągnięcia ofiary wypadku z samochodu i natychmiast rozpoczynamy czynności reanimacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska