Co robić w weekend w regionie? Podpowiadamy! [wideo]

  Co robić w weekend w regionie? Podpowiadamy! [wideo]

  Joanna Pluta

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzień dobry! Dziś piątek, a to oznacza, że mamy dla Was nowy odcinek "Pospiesznego do kultury". Sprawdźcie, co ciekawego będzie się działo w ten weekend w regionie.
  Bydgoszcz:

  Od piątku do niedzieli - kolejna edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci "Literobrazki". Szczegółowy program:

  7 września 2018 r. (piątek) – Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
  17:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu
  17:00-20:00 Gry i zabawy dla dzieci
  17:15 Pokaz kaligrafii na dużym formacie! Na szklanej ścianie Galerii Sztuki Nowoczesnej pisać będzie Aleksandra Ćwikowska.
  17:30 Spektakl „Literkowo” - Teatr Baj Pomorski
  18:30 „30 znikających trampolin” Warsztaty zainspirowane książką Doroty Kassjanowicz pt. „30 znikających trampolin”, która jedno zdarzenie opisuje na 30 różnych sposobów, zachęcą Was do spojrzenia na świat z różnych punktów widzenia.
  18:30 „Stare Knedelkowo, czyli gdzie mieszkają bajki” - warsztat literacko-stolarski z Joanną Krzyżanek
  18:30 Jolanta Richter-Magnuszewska „Miasteczko prosto z chmur” Jola Richter-Magnuszewska - maluje, rysuje i wycina ilustracje do książek i czasopism dziecięcych. Czasem tworzy plakaty teatralne. Podczas warsztatów na podstawie książki „Miasteczko z bajki”, wspólnie z artystką powymyślamy i powycinamy własne miasteczka - takie z marzeń.
  18:30 Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania na torbach własnych literobrazkowych odbitek.
  20:00 Koncert zespołu Jerz Igor Jerz Igor to Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz - muzyczny duet znany z niezliczonej liczby zespołów. ć.

  8 września 2018 r. (sobota) – Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy

  10:00 Dziedziniec Rodzinne śniadanie Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.
  10:00-14:00 Pracownia Bibliologiczna Agnieszka Hamerlińska – logopeda Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
  10:00-14:00 Dział Informacji Indywidualne spotkania z psychologiem Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
  10:00-16:00 Wypożyczalnia Główna Kiermasz książek Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
  10:30 Dziedziniec Przedstawienie teatralne pt. "Historia zagubionego guzika" Każde małe dziecko zadaje pytanie: gdzie mieszkają bajki, a my dorośli nie bardzo potrafimy na to pytanie odpowiedzieć. Natomiast uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy postarają się na to ważne pytanie odpowiedzieć w przedstawieniu. Grupą uczniów opiekują się Krystyna Synak oraz Aleksandra Olek –Weselak.
  10:30 Sala „Nasz stworek” – warsztaty z Karolem Banachem
  10:30 "Włóczkowe inicjały" - warsztaty z Anną Jarecką Salamon Ubierzemy litery we włóczkowe ubranka. Będziemy owijać, ozdabiać, przyklejać, przeplatać... - może litery staną się kudłatymi stworami?
  11:00 Dziedziniec Spotkanie z Barbarą Gawryluk Spotkanie z autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej
  12:00 Sala na górze „ARKA.woda” warsztaty z Małgorzatą Gurowską
  11:00 Czytelnia Czasopism Spotkanie z Iwoną Chmielewską Spotkanie z Iwoną Chmielewską, cenioną na całym świecie ilustratorką i pisarką, autorką książek dla czytelników w każdym wieku.
  11:00 Strych Warsztaty teatralne z Barbarą Rogalską Barbara Rogalska, aktorka związana z toruńskim Teatrem Baj Pomorski zaprosi najmłodszych do świata wyobraźni - interpretacje teatralne to świetna zabawa!
  11:00 Czytelnia Główna Jola Richter Magnuszewska Warsztaty wokół autorskiej książki pt. „Rok na targu”, promująca lokalność, sezonowość i ekologię. Porozmawiamy o tym dlaczego kupowanie od lokalnych wystawców jest takie ważne oraz zrobimy stoiska pełne produktów, które powinny znaleźć się na lokalnym targu.
  11:00 Czytelnia Ekonomiczna "Wspomnienie z wakacji” - zajęcia tyflograficzne
  11:30 Czytelnia Regionalna Paweł Mildner – warsztaty Warsztaty z Pawłem Mildnerem - ilustratorem i grafikiem, autorem książek.
  12:00 Sala Joanna Krzyżanek – „Mini kurs pierwszej pomocy Cecylki Knedelek”
  12:30 Czytelnia Czasopism Warsztaty z Iwoną Chmielewską
  12:30 Mała Wystawowa Spotkanie skarpetkowe z Justyną Bednarek Czy giną Wam czasem skarpetki?
  12:30 Strych Warsztaty audiowizualne „Ruchomy obrazek”, czyli twórcze zabawy z epidiaskopem.
  13:00 Czytelnia Główna Warsztaty z Joanną Rusinek
  13:00 Czytelnia Ekonomiczna Kaligrafia dla dzieci z Aleksandrą Ćwikowską Kaligrafia - sztuka pięknego pisania.
  13:00 Czytelnia Regionalna Warsztaty z zespołem Małe Instrumenty Warsztaty z budowy nietypowych instrumentów, z łatwo dostępnych materiałów, zwykle nie kojarzonych z instrumentami muzycznymi.
  13:30 Hol Główny Stwórz swój własny notes! Pod czujnym okiem pracowników bibliotecznej introligatorni stworzycie własny literObrazkowy notes.
  13:30 Dziedziniec Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty Do wspólnej zabawy zaprasza Otwarta Pracownia Sitodruku.
  13:30 zbiórka w Holu Głównym Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w. Ilość miejsc ograniczona.
  14:00 Sala na górze "PSIKUSY" - warsztaty z Małgorzatą Gurowską Pochwała różnorodności i kundlizmu
  14:00 Mała Wystawowa Marmurkowe warsztaty Warsztaty z barwienia papieru w technice marmoryzacji zaprezentuje Pracownia Marmoryzacji Papieru marmurkownia.pl
  14:30 Czytelnia Ekonomiczna Kaligrafia dla rodziców z Aleksandrą Ćwikowską Po warsztatach dla dzieci, ich rodzice sami będą mogli przekonać się, na czym polega kaligarafia i dlaczego ich pociechy wracają z zajęć, z takim błyskiem w oku.
  14:30 Strych „Body percussion – moje ciało to instrument!” - warsztaty muzyczne
  14:30 Czytelnia Czasopism Warsztaty druku 3D - Centrum Edukacyjne ROBOproject Warsztaty poprzedzi pokaz projektów i druku. Następnie uczestnicy stworzą własne projekty z wykorzystaniem długopisów 3D.
  16:00 Dziedziniec „W kręgu muzyki bajkowej” - koncert muzyków z Filharmonii Pomorskiej Muzycy Filharmonii Pomorskiej w powakacyjnej atmosferze przedstawią różne muzyczne tematy bajkowe.

  9 września 2018 r. (niedziela) – Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy

  11:00 Dziedziniec Rodzinne śniadanie Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.
  11:00-16:00 Wypożyczalnia Główna Kiermasz książek Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
  11:00 Czytelnia Główna Warsztaty z Magdaleną Rucińską Czym jest miasto i co powinno się w nim znaleźć, by dobrze służyło swoim mieszkańcom? Jak powstają mapy? Jaki wpływ mają mieszkańcy miast na otaczającą ich przestrzeń? Warsztaty w oparciu o fabułę książki „Miasto Złotej”
  11:00 Mała Wystawowa "Dobry dzień, dobry kocyk, dobra nocka..." - warsztaty z Magdaleną Kozieł-Nowak
  11:00 Sala Wykładowa Warsztaty plastyczne „Mega gra planszowa”, czyli jak zostać mistrzem ściganki
  11:00-15:00 Pracownia Bibliologiczna Agnieszka Hamerlińska – logopeda Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
  11:00-15:00 Dział Informacji Indywidualne spotkania z psychologiem Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
  11:30 Czytelnia Czasopism Warsztaty z Patrykiem Mogilnickim Twórcze warsztaty z autorem tegorocznej oprawy graficznej festiwalu.
  11:30 Robotyka – warsztaty Czytelnia Regionalna Warsztaty robotyki i programowania - pokaz robotów oraz aktywności na matach edukacyjnych
  11:30 Czytelnia ekonomiczna „Zaprojektuj bohatera” - warsztaty z Alicją Kocurek Warsztaty ilustratorskie „Zaprojektuj bohatera” , czyli czego można się dowiedzieć się o bohaterach literackich na podstawie ich wyglądu zewnętrznego. Sugerowany wiek uczestników: 8-13 lat
  12:00 Strych Prelekcja Marii Nowakowskiej pt. „Polska książka obrazkowa, czyli 1001 powodów do dumy”
  12:00 Sala na górze Warsztaty z Elżbietą Jabłońską
  12:30 Czytelnia Główna „Etnogadki” - warsztaty na podstawie książki o obyczajach polskich
  13:00 Dziedziniec Spotkanie z Krystyną Czubówną
  13:00 Czytelnia Czasopism Patryk Mogilnicki Warsztaty projektowania okładek płyt winylowych
  13:00 Dziedziniec Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania na torbach własnych literobrazkowych odbitek.
  13:30 Mała Wystawowa "Wojtek, żołnierz bez munduru" warsztaty z Elizą Piotrowską Oto historia Wojtka, najsławniejszego niedźwiedzia na świecie, który wziął udział w II wojnie światowej. Ale zanim Wojtek stał się bohaterem, był małym niedźwiadkiem, który nie mógł przeżyć ani jednego dnia bez swojego taty – żołnierza Piotra Prendysza. Jak dorósł i jak poradził sobie z tą miłością, dowiecie się właśnie tutaj. Sugerowany wiek uczestników: 8-11 lat
  14:00 Mikołaj Kamler – warsztaty Sala Wykładowa Kreatywne warsztaty z Mikołajem Kamlerem, ilustratorem, projektantem okładek do książek, a także twórcą filmów animowanych.
  14:00 CzytelniaEkonomiczna Drukowane LiterObrazki - warsztaty z Aleksandrą Ćwikowską
  14:00 Czytelnia główna Praktyczny warsztat z zakresu integracji sensorycznej- „ Uczę się przez zmysły”- warsztaty z Natalią Górką- Pik
  14:30 Czytelnia regionalna „Uwaga: gramy! Po co? Dla zabawy. Skąd? Z wyobraźni” - teatralno-literackie warsztaty dla najmłodszych z Justyną Superczyńską
  14:30 Strych Pokaz filmu „Superagentka” Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine
  16:00 Dziedziniec Krystyna Czubówna i muzycy Bydgostia Accordion Trio – koncert Wiersze o zwierzętach znanych polskich poetów w wykonaniu Krystyny Czubówny z towarzyszeniem artystów z Bydgostia Accordion Trio w składzie: Agnieszka Karwowska (flet), Michał Litwa (wiolonczela) oraz Maciej Drapiński (akordeon).
  Wstęp wolny

  Sobota, godz. 19, Teatr Polski, premiera spektaklu "Koniec miłości" w reżyserii Doroty Androsz.

  Sobota, cały dzień, Święto ulicy Długiej. Szczegółowy plan:

  10.00-11.30 oraz 13.30-15.00
  Gra miejska „Zagadki ulicy Długiej”
  Miejsce rozpoczęcia i zakończenia gry - stanowisko poboru kart ul. Długa 13, przed Muzeum Mydła i Historii Brudu.
  Karty można odbierać do godziny 13.30.
  10.15-11.45
  Występ muzyczny - DUET (lokalizacja: okolica Cafe Kino)
  10.30-12.30
  Szkolenie „Jak założyć własną firmę?” ze Starówka Office - Przestrzeń dla biznesu
  miejsce: Starówka Office, Długa 16, zapisy: biuro@starowkaoffice.pl
  - Czy prowadzenie firmy jest naprawdę takie trudne?
  - Jaką formę wybrać?
  - Czy są jeszcze środki unijne na założenie firmy?
  - I skąd w ogóle wziąć pomysł na biznes?
  11.30
  Produkcja „Dłuuugiego mydła” przed Muzeum Mydła i Historii Brudu
  Zapraszamy do udziału całe rodziny! Na chętnych czekają pamiątkowe mydełka!
  12.00-12.30
  Występ Zespół Pieśni i Tańca Płomienie
  (lokalizacja: róg Długiej i Jezuickiej)
  12.00
  Seans dla dzieci „Hugo i łowcy duchów” w Cafe Kino
  12.30
  Finał metamorfozy z Joanną Marcol z Glamyou (lokalizacja: teren przed butikiem Glamyou)
  13.00
  Uroczystość odsłonięcia Bydgoskich Autografów
  - występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy
  - ceremonia odsłonięcia autografów - Krzysztofa Herdzina, prof. Arkadiusza Jawienia oraz prof. Józefa Szali
  - słodka niespodzianka
  13.30-15.00
  Występ muzyczny - BRASS QUARTET (lokalizacja: Wełniany Rynek)
  13.30-15.00
  Gra miejska „Zagadki ulicy Długiej”
  14.00-14.30
  Występ muzyczny - Camerata Fordońska - orkiestra grająca muzykę filmową (lokalizacja: okolice Cafe Kino)
  20.30
  Filmowa blokada Ulicy Długiej (lokalizacja: Długa 25)
  Projekcja filmu „Sąsiedzi” z 1969 roku z Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i udziałem wyjątkowego gościa

  Niedziela, godz. 12, al. Ossolińskich: Aktor Leonard Pietraszak zasadzi swój dąb w poczcie Dębów Honorowych. O godz. 17 w Miejskim Centrum Kultury rozpocznie się spotkanie z aktorem, w czasie którego otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

  Niedziela, godz. 19, Filharmonia Pomorska: koncert "Negro Spiritual Songs" w wykonaniu chóru akademickiego ze Stanów Zjednoczonych.

  Toruń:

  Piątek, III Toruńska Noc Muzealna z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Szczegółowy program:
  Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1) - Polski strój narodowy – kostiumologiczne spotkanie dla rodzin, I p. hol p/ Salą Królewską, godz.. 18.30, 20.30
  Tryptyk Jacka Malczewskiego „Niewola, Wolność, Pokój” – prelekcja przy wystawie, I p., godz. 19.00, 21.00
  Wilnianie w Toruniu, prelekcja, II p., godz. 19.30, 21.00
  Konflikty narodowościowe i religijne w Toruniu w okresie nowożytnym, parter, godz. 19.30, 21.00

  Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16)
  Toruń w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, prelekcja, II p., godz. 18.00, 19.00
  Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem – prelekcja i oprowadzanie po wystawie, II p., godz. 18.30, 20.30
  Archeologia dla każdego – spotkanie przy wystawie „Toruń i jego historia”, cz. Prahistoria, parter, godz. 19.00, 21.00
  Wojenna rzeczywistość w okupowanym mieście (1939 - 1945), II p., godz. 20.00, 21.00
  Toruńskie manifestacje – maj 1982, III p., godz. 20.30, 21.30
  „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, rezerwacja wejścia - tel. 56 660 56 19 (w przypadku wolnych miejsc - wstęp bez rezerwacji)

  Wieża Ratusza Staromiejskiego (Rynek Staromiejski 1)
  Wstęp: bilet ulgowy 9 zł, bilet normalny 13 zł

  Niedziela, godz. 16.30, Jordanki - koncert "Women's Voices". Wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Monika Brodka. Bilety kosztują 99, 129 i 149 zł.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego