Inspiracją do dyskusji o tym, co w meblach modne są często targi. W tym te największe - w Paryżu, Mediolanie czy Sztokholmie.
W targowych propozycjach oprócz klasycznego już funkcjonalizmu z charakterystyczną prostotą kształtów i surowców, coraz częściej spotykamy wracające do łask drewno, rezygnację z imitacji.
Ale jest też w tych propozycjach sporo odwagi. Na przykład - duże szklane powierzchnie czy oszczędny i prosty styl zainspirowany kulturą Dalekiego Wschodu.
Z tego bogactwa każdy może wybrać coś dla siebie i wypracować własny klimat. Tym bardziej, że coraz częściej targowe propozycje szybko znajdują naśladownictwo wśród producentów, a ci dbają, by nowości równie szybko pojawiały się w firmowych salonach.
Najważniejsza wygoda
Architekci twierdzą, że zasadą nadrzędną w każdym wnętrzu pozostaje wygoda. Domownicy muszą u siebie czuć się komfortowo. A duży wpływ na ten komfort mają właśnie meble.
Projektanci mebli przekonują, że efektowny wygląd mebla trzeba połączyć z jego funkcjonalnością, tak aby wnętrze spełniało nasze oczekiwania.
Reprezentacja w "dziennym"
Współczesny pokój dzienny często musi spełniać wiele funkcji. To miejsce, w którym podejmujemy zaproszonych gości. Tu też zazwyczaj toczy się życie całej rodziny. Oglądamy w nim tv, jemy posiłki, odpoczywamy. Nadal jednak spełnia funkcje reprezentacyjne, stanowi wizytówkę domowników.
Urządzając salon pamiętajmy o zasadzie podstawowej: nie zastawiamy go zbędnymi meblami, im mniej mebli, tym lepiej.
Najmodniejszy styl?
Minimalizm - to najmodniejszy styl w projektowaniu mebli. Dominuje w nim wyrafinowana prostota, przemyślana kompozycja elementów pionowych i poziomych. O eleganckiej linii decydują geometryczne kształty mebli, ale ważne są także detale: uchwyty, nóżki. W zależności od indywidualnych upodobań mogą być one błyszczące lub matowe.
W kolorach - dwie szkoły
We współczesnym wzornictwie problem ten dotyczy nie tylko wnętrza. Nietypowe rozwiązania stosowane są jako wybarwienia samych mebli. Dominują dwie tendencje kolorystyczne.
Pierwsza - to dominacja kolorów tradycyjnych brązowych, ciemnych lub jasnych odcieni drewna.
Druga - stawia na barwy intensywne, o wyrazistym zestawieniu dwóch barw w ramach jednego mebla. Nie obawiajmy się kontrowersyjnych zestawień.
W konstrukcji, ważne gusty
Eklektyzm - to trend, który ma wielu zwolenników. Konstruktorzy mebli ulegają gustom klientów i własne wizje ograniczają to preferencji rynku. Uważajmy, aby w jednej bryle nie kłóciły się ozdobne zawijasy z awangardowym stylem.
Określenie piękny mebel nie oznacza, że znajdziemy w nim wszystkie style pomieszane. Wybierając wystrój mieszkania indywidualiści sięgają po nietypowe zestawienia i odważne inspiracje od chłodnego, stylu skandynawskiego, po egzotyczne meble i dodatki rodem z Chin czy Japonii.
Dla nie wprawionych łączenie różnych elementów może sprawić, że w tak urządzonym pomieszczeniu trudno będzie odpoczywać. Bezpieczniej zachować umiar.
Stylizowana... czereśnia lub orzech
Stylizacja na różne epoki to ulubiony trend, tych którzy piękno kojarzą z przeszłością. Ceny oryginałów powodują, że nie są dostępne dla wszystkich, to unikatowe meble dla koneserów. Co nie znaczy, że ci pierwsi rezygnują, niektórzy lubią w ten sposób podkreślać swój prestiż. Stąd powstaje wiele różnorodnych mebli stylizowanych na klasyczne, zazwyczaj w ciemnych kolorach orzecha i czereśni. Współcześni projektanci zachowując dawną stylistykę tworzą meble funkcjonalne, dostosowane do naszych czasów. We wnętrzach tak urządzonych czujemy klimat poprzednich epok, uważajmy jednak byśmy u siebie w domu nie czuli się jak w muzeum. Warto wziąć pod uwagę i taką możliwość - pojedynczy "stary" mebel można odpowiednio wkomponować w nowoczesną przestrzeń.
Oprac. (mkj)
Fot. Galeria BFM
