MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co w sprawie nieprawidłowości w ośrodku "Borowik" niedaleko Kamienia Krajeńskiego zrobiła prokuratura? Nowe informacje

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Po ukazaniu się tekstu na temat śmierci pacjentów ośrodka terapii uzależnień niedaleko Kamienia Krajeńskiego prokuratura zgłosiła się z nowymi informacjami w sprawie.
Po ukazaniu się tekstu na temat śmierci pacjentów ośrodka terapii uzależnień niedaleko Kamienia Krajeńskiego prokuratura zgłosiła się z nowymi informacjami w sprawie. 123rf
Po ukazaniu się naszego tekstu dotyczącego sytuacji w ośrodku "Borowik" niedaleko Kamienia Krajeńskiego, tucholska prokuratura, która umorzyła trzy postępowania w sprawie zgonów tamtejszych pacjentów, przekazuje dodatkowe informacje. Śledczy tłumaczą, że również wnioskowali do urzędu wojewódzkiego o przeprowadzenie kontroli w placówce.

Przypomnijmy, że 12 kwietnia ukazał się w naszych serwisach tekst "Trzy zgony w ośrodku terapii uzależnień koło Kamienia Krajeńskiego. Trzy śledztwa i kontrola urzędu wojewódzkiego". Po opublikowaniu tego artykułu dodatkowe informacje w sprawie przesłał prok. Marcin Przytarski, szef Prokuratury Rejonowej w Tucholi.

- 17 listopada 2023 r. Prokuratura Rejonowa w Tucholi wystąpiła do Wojewody Kujawsko Pomorskiego z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w OTU "Borowik" - mówi prokurator Przytarski. - W piśmie wskazano okoliczności ujawnionych zgonów, co w opinii prokuratury mogło świadczyć o nieprawidłowościach w działaniu podmiotu. Protokół pokontrolny otrzymaliśmy 1 marca 2024 r. Wyraźnie w nim wskazano, że stanowi on odpowiedz na pismo z 17 listopada 2023 roku. Zatem inicjatorem działań związanych z kontrolą obiektu była Prokuratura Rejonowa w Tucholi.

"Dodatkowo wskazuję, że podczas jednej ze spraw w oparciu o stosowną opinię ujawniono czyn mogący stanowić delikt dyscyplinarny pielęgniarki, co skutkowało wystąpieniem 4 października 2023 r. do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych z wnioskiem o rozważenie wszczęcia i przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego w związku z podaniem leku do podania którego nie była uprawniona" - czytamy w informacji z tucholskiej prokuratury.

Wcześniej, w mailu przysłanym do redakcji, prokurator Przytarski zaznaczał z kolei: "Być może Państwa artykuły również przyczyniły się do kontroli, ale zasadniczym powodem było pismo Prokuratury".

Trzy zgony jednego roku

Warto zaznaczyć, że Gazeta Pomorska zajmowała się tematem od marca 2023 roku. Tyle czasu trwało zbieranie materiału do publikacji na temat ośrodka. O sprawę kolejnych zgonów pytaliśmy prokuraturę już wiosną 2023 roku, wówczas w toku były śledztwa dotyczące dwóch zgonów pacjentów "Borowika". Kolejne wszczęto w połowie września, kiedy doszło do kolejnej śmierci pacjenta. Wszystkie postępowania, które - co warto podkreślić - były prowadzone w kierunku stwierdzenia, czy do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie - zostały umorzone. Nikomu nie postawiono zarzutów. Nasze pytania do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego również trafiły w listopadzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska