
Żeniszek meksykański
Żeniszki można siać od stycznia do marca. Nasiona lekko przysypuje się piaskiem, pojemnik warto nakryć folią. Pierwsze kiełki powinny pojawić się już po tygodniu. Optymalna temperatura to 20-22°C. Wymaga pikowania (kiedy ma 2-3 liście), a w późniejszym okresie warto uszczknąć wierzchołek, żeby się rozkrzewił.

Begonia stale kwitnąca
Z wysiewem begonii stale kwitnących nie należy zwlekać – najlepszy termin to styczeń-luty. Nasiona wysiewa się powierzchniowo, następnie lekko przysypuje cienką warstwą piasku. Pojemnik można nakryć folią lub szybą. Begonie najlepiej wschodzą w temperaturze 20-22°C, pierwsze kiełki powinny pojawić się po około 20 dniach. Kiedy rośliny będą miały po dwa-trzy liście właściwe, należy je przepikować (powtarzamy to w marcu oraz około połowy kwietnia).

Pelargonie rabatowe i bluszczolistne
Pelargonie należą do tych gatunków, dla których najlepszym terminem na siew jest styczeń i luty. Zakwitną dopiero po pół roku! Jednak warto wiedzieć, że rośliny uzyskane w ten sposób są mocniejsze, zdrowsze i odporniejsze niż pozyskane z sadzonek pędowych (to najbardziej popularny sposób rozmnażania tych roślin). Przed wysiewem nasiona należy namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej (przez 12-24 godzin). Nasiona lekko przysypuje się piaskiem, a pojemnik nakrywa folią. Trzeba im zapewnić temperaturę 20-25°C, zaczną wschodzić po 7-10 dniach. Pikujemy je, kiedy mają 2-3 liście. Uwaga: w przypadku pelargonii najlepiej kupić nasiona (zamiast używać zebranych z własnych roślin), bo będą one wstępnie przygotowane do siewu (skaryfikowane).

Heliotrop peruwiański
Heliotropy można wysiewać od stycznia do marca. Przed siewem nasiona należy przechłodzić - przez tydzień przetrzymać w temperaturze 1-5°C. Następnie umieszczamy je na podłożu i lekko dociskamy. Należy im zapewnić temperaturę w granicach 20-25°C. Siejąc heliotropy trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo zaczną kiełkować po około 4 tygodniach.