Co z maturą 2019? Rząd przedstawił wyjście awaryjne [Szczegóły projektu ustawy]

JJZaktualizowano 
Co z maturą 2019? Jest informacja premiera Krzysztof Kapica
Co z maturą 2019? Trwa strajk nauczycieli. Nie odbywają się rady klasyfikacyjne, które pozwalają maturzystom zakończyć rok szkolny i przystąpić do matur. Premier zaproponował rozwiązanie. Jakie? Sprawdźcie.

We wtorek (23.04) Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy ogłosił: - będziemy klasyfikować maturzystów.

Jak się okazuje nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych nie zgadzają się z decyzją i nie chcą się stawić na radach pedagogicznych, które według aktualnie obowiązującego prawa są konieczne do zakończenia roku szkolnego i dopuszczenia uczniów do matury.

Wszystko wskazuje na to, że PiS nie dopuści do tego, by matura się nie odbyła. Rząd ma już gotowy projekt zmian w prawie oświatowym - już od rana w środę (24.04) dochodziły takie sygnały. Po godzinie 15 wszyscy mieli poznać decyzję premiera.

Wyjście awaryjne przygotował rząd.

Prawie 300 tys. tegorocznych maturzystów oczekuje dziś pożywnych rozstrzygnięć w sprawie matur.

Na Krajowym Posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Państwo Polskie musi zagwarantować, że każdy uczeń będzie mógł podejść do matury w tym roku. Podjąłem decyzję, które zakończą niepewność w sprawie matur. To rozwiązania krótkie przecinające chaos. Ta propozycja zapewni klasyfikację uczniów. W szkołach, w których nie dojdzie do rad klasyfikacyjnych decyzję o zaklasyfikowaniu uczniów, podejmie dyrektor, jeśli dyrektor tego nie uczyni zrobić to organ prowadzący.

Pragnę zapewnić maturzystów nie będzie zakłóceń. Jeśli chodzi o matury ustne rząd jest również przygotowany na taki scenariusz. Zmiany te chcemy wprowadzić szybko. Dziś rada ministrów przyjmie projekt.

Szczegóły projektu ustawy

Zmiany legislacyjne.
- uniknąć zagrożenie brakiem klasyfikacji ustawa przewiduje upoważnienie dyrektora, gdy rada pedagogiczna nie podjęła działań do samodzielnej klasyfikacji. Gdyby się tak stało, że dyrektor nie przeprowadzi klasyfikacji, organ samorządowy może wyznaczyć nauczyciela, który ma przeprowadzić taką klasyfikację.

Termin klasyfikacji może nastąpić po 26 kwietnia.

Premier rozmawiał o tej ustawie z prezydentem. Sejm zajmie się ustawą w czwartek (25.04) popołudniu zajmie się nią Senat. Prezydent będzie mógł ustawę podpisać 26 kwietnia. Ustawa wejdzie w życie 27 kwietnia.

29 i 30 kwietnia to dni na przeprowadzenie klasyfikacji w szkołach.

Matury rozpoczną się zgodnie z harmonogramem 6 maja!

Strajk nauczycieli 2019. Czy rok szkolny może zostać przedłużony? Ministerstwo Edukacji odpowiada

Na zmiany w prawie czasu pozostało jednak niewiele. Najpóźniej do 25 kwietnia uczniowie klas maturalnych muszą zostać sklasyfikowani, by mogli podejść do zdawania egzaminu dojrzałości. Oznacza to, że do tego czasu muszą mieć wystawione i zatwierdzone oceny ze wszystkich przedmiotów. Dlaczego klasyfikacja uczniów jest tak ważna dla maturzystów? W myśl obowiązujących przepisów, warunkiem przystąpienia do matury jest bowiem ukończenie szkoły przez ucznia.

Beata Szydło: - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojujacy ateista
2019-04-24T16:32:35 02:00, Lolek:

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

Ataki na obcokrajowców to zajścia niszczące dobre imie Polski w Europie- to jest wina sekty rydzykowej i sekty smolenskiej z PIS ktora jak wiemy dorwała sie u nas przed rokiem do koryta. Te sekty nawiedzonych durniów i idiotów stosuja katolickie milosierdzie w praktyce- tzn. jak nam kasy na tacę i d*** dla zaspokojenia naszych pedofilskich potrzeb nie dasz bo jesteś innowiercą lub ateistą to bedziemy na ciebie pluć, tobie ublizać i grozić bo Polska to ma byc w ich mniemaniu kraj tylko dla białych katolikow, kiboli, faszystowskich, ONRowskich skinheadów i innych ciemnych szmat. Po naszym trupie! Zniszczymy was wy jadowite pisowskie żmije a Polska bedzie krajem liberalnym i europejskim wbrew waszym ciemnym, katolickim planom!

w
won z PIS
2019-04-24T16:32:35 02:00, Lolek:

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

2019-04-24T19:16:36 02:00, Amins:

Upór rządu????? To Broniarz mówi 1000 i ..koniec.To są negocjacje? Proponuje we wrześniu wszystkich ,,na zieloną trawkę""

Bardzo popieram pana Bruskiego ze broni honoru demokratycznej, europejskiej, laickiej Bydgoszczy i ze tak jak kazdy prawdziwy Bydgoszczanin, czlowiek lepszego sortu nalezy do KOD. Zniszczymy was PISiory, dni waszej splęśniałej klerykalnej dyktatury i panoszenia sie u steru Panstwa sa juz policzone. Narodowa Rewolucja juz sie zaczeła. Niebawem bedziecie gnić w pierdlu razem z popierajacym was pedofilskim i zlodziejskim klerem katolickim.

k
kaczynski kat brata
2019-04-24T16:32:35 02:00, Lolek:

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

Oto moja proba rekonstrukcji tekstu ostatniej rozmowy telefonicznej obu Wielkich Kartofli tzn. Kartofla Prezydenta i Kartofla Prezesa w Tupolewie na pare minut przed katastrofa w Smolensku. (abcdef) to wypowiedzi Lecha a bez nawiasów to wypowiedzi Jarka. ( Kurwa Jaras nie możemy ladowac bo jest mgła.) Alez tam przeciez wiesz ze polscy piloci w II wojnie swiatowej się chwalili ze Polak to nawet i na wyrwanych drzwiach latac potrafii. Pomódl się tylko do naszego Protektora Ojca Rydzyka no i alleluja i do chuja do przodu!!! ( No nie wiem to zbyt duze ryzyko, wysle może Bagsika bo on jest już niezle wstawiony ta wódą, to on tym pilotom to wyperswaduje ale kurwa boje sie ze nie damy rady…) Sluchaj bracie- musicie wylądowac! Przegrywasz w kampanii wyborczej, wiesz ze twoje sondaże sa do chuja….To może być twoja ostatnia szansą żeby pokazac jaki ty jestes męski, anty- rosyjski i narodowy , no wiesz….Nawet jak się otrzecie o jakies tam ruskie drzewa i odpadnie wam skrzydlo to najwazniejsze żeby kadłub z Toba i z Marychą wylądowal na ruskiej ziemi, to wtedy wyjdziesz z tego co wylądowało jako bohater któremu smierc nie straszna, przy okazji można tam wtedy tez ruskich oskarzyc o rozpylenie „sztucznej mgły” albo cokolwiek. Pomyśl jak wtedy ci sondaże jebną do góry! Ciemny lud to kupi….( No dobra Jaras skoro tak mowisz to będziemy probowac lądować, bo delegacja z PO/PSL siedzi kolo skrzydla więc jak oni tam z jakims żelastwem odpadną to nawet będzie politycznie korzystne dla nas.)

P
PISowskie bujdy
2019-04-24T15:38:16 02:00, Gość:

Nauczyciele! Czy naprawdę zmiana prawa oświatowego była konieczna? A wystarczyłaby zwykła empatia....Nie macie już zakładników/tarcz, za którymi możecie się schować. Teraz w końcu Wy!

2019-04-24T19:19:48 02:00, Pedagog..:

Nauczyciele nauczyli swoich uczniów ,że ,,po trupach do celu,, Maturzyści wydają się być zdziwieni ...a nawet zrozpaczeni..ale cóż tam dzieci...prawda?

A ten twoj Kaczor byl 13 grudnia az tak wazna personą i tak bohaterski byl ze spal do 12 w poludnie i dopiero od swojej wrednej, pyszałkowatej mamusi ( tak opisali tego babsztyla w ksiazkach i artykułach rozni ludzie ktorzy mieli z nią stycznosc) dowiedzial sie przy wyżerce na obiad ze oh ale tak na marginesie to wprowadzono stan wojenny. Dla mnie Walesa jest najwiekszym zyjacym Polakiem, prawdziwym Piłsudskim naszej epoki. Jestem mu dozgonnie wdzieczny za nasza wolnosc, demokracje, autostrady, dobrobyt i supermarkety - zadnych z tych rzeczy nie mielismy w PRL do ktorego obalania tak silnie przyczynił sie Walesa. Nie wierze wiec w zadne PISowskie lub IPNowskie oszczerstwa i bujdy dot. Walesy czy tych ich nudnego juz "zamachu smolenskiego" . Takie durnoty to sobie oni moga opowiadac swoim tepym bachorom i nawiedzonym moherom z ambon w tych ich katolickich kosciółkach.

P
PIS faszystowskie larwy
2019-04-24T16:32:35 02:00, Lolek:

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

A ja tymczasem zachecam do głosowania w nastepujacy sposob zeby skutecznie zwalczyc wrogi nam Torun i wrogie nam klerykalne robactwo. Do Sejmu i Senatu na PO zeby PiS nie panoszył sie razem z ich ukochanym pedofilskim klerem katolickim w naszej nowoczesnej, europejskiej metropolii. Ani grosza z budżetu miasta na bogaty, tłusty, chciwy kler, ich wyuzdane zachcianki i ich marmurowe smoleńskie pomniki. Czemu nie stawia się takich wypasionych pomnikow ofiarom kazdej zwyklej katastrofy lotniczej? Czy ofiary które zginely w katastrofie w Lasku Kabackim sa gorsze od tych których na śmierc posłała obsesyjna mania Lecha Kaczora żeby koniecznie „odfajkowac” swój kolejny nadęty wiec wyborczy w Katyniu?

P
PIS ohydne gnidy

A ja tymczasem zachecam do głosowania w nastepujacy sposob zeby skutecznie zwalczyc wrogi nam Torun i wrogie nam klerykalne robactwo. Do Sejmu i Senatu na PO zeby PiS nie panoszył sie razem z ich ukochanym pedofilskim klerem katolickim w naszej nowoczesnej, europejskiej metropolii. Ani grosza z budżetu miasta na bogaty, tłusty, chciwy kler, ich wyuzdane zachcianki i ich marmurowe smoleńskie pomniki. Czemu nie stawia się takich wypasionych pomnikow ofiarom kazdej zwyklej katastrofy lotniczej? Czy ofiary które zginely w katastrofie w Lasku Kabackim sa gorsze od tych których na śmierc posłała obsesyjna mania Lecha Kaczora żeby koniecznie „odfajkowac” swój kolejny nadęty wiec wyborczy w Katyniu?

k
kaczynski to zlodziej

Po wyborach rozprawimy sie raz na zawsze ze zboczonym katolickim pedofilskim klerem i ich nawiedzona PISowska moherowa cholota! Trzeba raz na zawsze zniszczyc i zdelegalizowac w Polsce anty- europejski faszyzm i anty- semityzm. Kaczynski oszust i krętacz od budowy wiezowcow w Wawie do pierdla za oszczerstwa i kłamstwa smolenskie! Caly ten rzad wraz z Duda do pierdla za złodziejstwo i łamanie prawa i Konstytucji! Wszystkie pomniki ciemniaka miernoty lechu kaczora i sponsora pedofili jana pawla nr 2 na złom.

G
Gość

Popieram nauczycieli i ZNP całym sercem. Trzeba strajkowac do skutku az upadnie ten plugawy faszystowski PISowski rezim. Dobrze ze robia to przed wyborami zeby w chaosie PIS stracił na poparciu wyborczym. Dobrze ze samorzadowcy z PO tacy jak Trzaskowski beda wyplacali nornmalne pensje strajkujacym nauczycielom aby podtrzymac ich wole walki z tymi klerykalnymi ciemniakami ktorzy sa obecnie przy korycie.

P
Pedagog..
2019-04-24T15:38:16 02:00, Gość:

Nauczyciele! Czy naprawdę zmiana prawa oświatowego była konieczna? A wystarczyłaby zwykła empatia....Nie macie już zakładników/tarcz, za którymi możecie się schować. Teraz w końcu Wy!

Nauczyciele nauczyli swoich uczniów ,że ,,po trupach do celu,, Maturzyści wydają się być zdziwieni ...a nawet zrozpaczeni..ale cóż tam dzieci...prawda?

A
Amins
2019-04-24T16:32:35 02:00, Lolek:

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

Upór rządu????? To Broniarz mówi 1000 i ..koniec.To są negocjacje? Proponuje we wrześniu wszystkich ,,na zieloną trawkę""

L
Lolek

A może warto zawiesić strajk. Nie ma chęci negocjacji. Upór rządu. A przecież można inaczej, można zmienić wreszcie naszą oświatę. Przed wyborami, jesienią odwiesic strajk i wtedy przypomnieć oczekiwania.

G
Gość

Nauczyciele! Czy naprawdę zmiana prawa oświatowego była konieczna? A wystarczyłaby zwykła empatia....Nie macie już zakładników/tarcz, za którymi możecie się schować. Teraz w końcu Wy!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3