Zobacz wideo: Alergia na smog istnieje, potwierdzili ją naukowcy z UJ
- Projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedłożony najprawdopodobniej na marcową lub kwietniową sesję Rady Miejskiej Grudziądza - mówi Beata Adwent, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Ze względu na jego istotne znaczenie dla budżetu miasta, podlegał będzie wcześniejszym analizom między innymi w zakresie wydatków budżetowych gminy-miasta Grudziądza oraz konsultacjom z Miejskimi Wodociągami i Oczyszczalnią i radnymi.
Przypomnijmy, że radni Koalicji Obywatelskiej 11 lutego br. wystosowali pismo do prezydenta Grudziądza, ponaglające aby zająć się tym "palącym" problemem. Podkreślali w nim m.in., że nie otrzymali odpowiedzi na zaprezentowany jesienią ub. roku przez nich projekt obniżki opłat za deszczówkę dla dużych firm i domagali się, by prezydent Grudziądza wprowadził stosowny projekt w tym zakresie jeszcze na lutowej sesji. Tak się jednak nie stało.
Beata Adwent, rzecznik prasowy Ratusza informuje, że odpowiedź na pismo radnych Koalicji Obywatelskiej zostało przygotowane w tygodniu poprzedzającym sesję (przyp. red. 15-19 luty, a sesja była 24 lutego). - Nic do nas nie dotarło - mówi "Pomorskiej" w poniedziałek, 1 marca Tomasz Smolarek, przewodniczący KO.
Przypomnijmy, że propozycja radnych KO polegała na obniżce opłat dla przedsiębiorców o 30 proc., ale przy jednoczesnym nie obciążaniu mieszkańców Grudziądza tą daniną.
- My chcemy, aby projekt uchwały w sprawie nowych cen za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych dla firm był procedowany na nadzwyczajnej sesji w połowie marca, a nie na zwyczajnej na koniec miesiąca. Tu liczy się czas! A czy będzie to projekt Koalicji Obywatelskiej złożony jesienią ubiegłego roku, całkiem sensowny i omówiony w mediach czy też tajemniczy Sojuszu Obywatelski Grudziądz, o którym nikt nie słyszał i go nie widział, to już jest bez znaczenia. Nie będziemy się licytować - zaznacza Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicja Obywatelska. - Tu liczy się finalny efekt, aby odciążyć portfele przedsiębiorców, którzy na tę obniżkę czekają zbyt długo, a cały czas borykają się ze skutkami pandemii.
Ile wynoszą obecnie opłaty za "deszczówkę"?
Dla przedsiębiorców opłatę za korzystanie z infrastruktury deszczowej ustalono na poziomie 2,93 zł netto rocznie za metr kw. powierzchni utwardzonej, a dla miasta 0,59 zł netto rocznie za metr kwadratowy powierzchni zajętej pod drogi publiczne. Z opłat póki co wyłączona jest tzw. mieszkaniówka.
