Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z szóstą falą koronawirusa? W Kujawsko-Pomorskiem sytuacja na razie spokojna

OPRAC.:
Roman Laudański
Roman Laudański
Na razie w szpitalach naszego regionu sytuacja jest spokojna. Zdarzają się pojedyncze przypadki chorych z COVID-19. Na przykład w szpitalu w Świeciu nie ma ani jednego takiego pacjenta.
Na razie w szpitalach naszego regionu sytuacja jest spokojna. Zdarzają się pojedyncze przypadki chorych z COVID-19. Na przykład w szpitalu w Świeciu nie ma ani jednego takiego pacjenta. Grzegorz Olkowski
Skoro w Niemczech czy Francji przybywa nowych zakażeń to dlaczego kolejna fala koronawirusa miałaby ominąć Polskę? Doszła i do nas, choć jeszcze przed wakacjami specjaliści spodziewali się jej najwcześniej jesienią tego roku. W czwartek (7 czerwca) odnotowano 1068 przypadków zarażenia koronawirusem - poinformował w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na razie w szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem sytuacja jest spokojna. Zdarzają się pojedyncze przypadki chorych z COVID-19. Na przykład w szpitalu w Świeciu nie ma ani jednego takiego pacjenta.

- W ostatnim tygodniu, dwóch obserwujemy zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19 - informuje dr n. med. Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu.

- Hospitalizacja dotyczy zwykle pacjentów w starszym wieku. Nie jest to ogromna fala, ale zauważalny wzrost zachorowań.

Przebieg tego wariantu choroby na szczęście jest łagodniejszy i ma inny charakter niż ten z pierwszej fali koronawirusa, kiedy to mieliśmy do czynienia z tak dużą śmiertelnością pacjentów. W przypadku zwłaszcza starszych pacjentów niezbędna jest hospitalizacja. Dziś mamy miejsc dla takich pacjentów zdecydowanie mniej, ponieważ szpital zakaźny przeniósł się do nowego budynku, a w dawnym budynku można było wydzielić około stu łóżek.

- Przypadki chorych z koronawirusem bywają w naszym szpitalu – mówi Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. ks. Popiełuszki we Włocławku. - W ciągu miesiąca od jednego do trzech pacjentów, choć obecnie mamy czterech. Są to pacjenci, którzy mają podstawową jednostkę chorobową inną, a przy okazji w trakcie testu okazuje się, że mają również COVID-19. Leczeni są na chorobę podstawową w izolacji covidowej. Jeśli kończymy hospitalizację, a oni nadal mają COVID-19, to trafiają do domowej izolacji. Ciężkie przypadki koronawirusa trafiają do szpitali zakaźnych w Toruniu i w Bydgoszczy.

W inowrocławskim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr Błażka sytuacja jest stabilna – hospitalizowano dwóch chorych z COVID -19.

- Nie obserwujemy wzrostów – mówi dr Bartosz Jakub Myśliwiec, z-ca dyrektora ds. lecznictwa, naczelny lekarz inowrocławskiego szpitala. - Choć portale medyczne informują o wzroście, to my mamy na razie stabilną sytuację. Są dwa przypadki w szpitalu.

Podczas pierwszej fali covidu podjęliśmy decyzję o utworzeniu stref izolacyjno-obserwacyjnych na większości naszych oddziałów. W strefach są trzy sale, maksymalnie po siedem łóżek i one służyły nam do separowania, obserwowania i leczenia pacjentów. Nadal utrzymaliśmy te struktury i w razie czego gotowi jesteśmy je uruchomić w ciągu kilku godzin.

Mam nadzieję, że nie będzie to potrzebne.

Adam Niedzielski, minister zdrowia: - Mamy do czynienia z wyraźnym trendem rosnącym.
Adam Niedzielski, minister zdrowia: - Mamy do czynienia z wyraźnym trendem rosnącym. Adam Jankowski

Ciekawe badania dotyczące uczuć towarzyszących Polakom w związku z doniesieniami o kolejnej fali pandemii przynosi “Rzeczpospolita”, na zlecenie której IBRiS zapytał o to rodaków. I tak 64 procent respondentów odpowiedziało, że odczuwa spokój, kiedy słyszy doniesienia o kolejnej fali koronawirusa. O swoich obawach mówi wyłącznie 31,1 proc. badanych.
Prof. Robert Flisiak, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych komentuje "Rzeczpospolitej”, że na razie nie widać, ażeby sytuacja była niebezpieczna. Za to niepokoi go brak dostępu do testów.

Minister zdrowia w “Polsat News” zapewnia, że jeżeli liczba hospitalizacji zacznie osiągać niepokojący próg krytyczny, wtedy powróci masowe testowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska