W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia pojawiło się zapytanie ofertowe dotyczące remontu niecki fontanny u wylotu ul. Kopernika. Ewentualny zainteresowany będzie miał m.in. oczyścić zbiornik, naprawić spękany beton oraz wymienić oświetlenie, po wcześniejszej naprawie obudów dysz. Na oferty do 13 września czekają pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii.
Polecamy
- Jesteście niesamowici! Tak Toruń pomaga schronisku dla zwierząt! Tłumy na pikniku
- Skarby na pchlim targu w Toruniu. To można było dziś kupić koło CH "Kometa"
- Toruń. Drogowcy zaczęli kłaść nawierzchnię na Bulwarze Filadelfijskim
- Twórca pierwszej polskiej fabryki pierników pamiętał o Toruniu. A Toruń o nim?
- Powodem awarii fontanny jest nieszczelna niecka. Napełniliśmy ją przed sezonem i cała woda zeszła - wyjaśniała wiosną Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Na cały ten obszar zieleni wraz z fontanną jest już projekt zagospodarowania, na który planujemy pozyskać pieniądze zewnętrzne, więc zlecanie w tym roku kosztownej naprawy niecki fontanny byłoby wydatkiem świadczącym o niegospodarności. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach cały teren pomiędzy fontanną Cosmopolis a Alpinarium zyska nowe oblicze, a naprawa fontanny będzie elementem kompleksowej rewitalizacji tego terenu.
Pawilon przypominający radioteleskop przed toruńską Harmonijką?
Przypomnijmy, że w maju 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na zielone zagospodarowanie placu Rapackiego. Swoje pomysły dotyczące skweru przed Harmonijką, drogi prowadzącej do Łuku Cezara oraz otoczenia fontanny przy ul. Kopernika przedstawiło kilka biur architektonicznych. Jurorom najbardziej przypadła do gustu wizja Edyty i Zenona Marciniaków. Projekt spodobał się jurorom, ale poza sądem konkursowym wzbudził mieszane uczucia. Dotyczyły one m.in. budowy przed Harmonijką pawilonu przypominającego antenę radioteleskopu, czy przyszłego wyglądu fontanny w fosie staromiejskiej. Pod tym względem propozycja architektów kojarzyła się z polem ryżowym. Zastrzeżenia do tego projektu zgłosił między innymi Wojewódzki Konserwator Zabytków. Najwyraźniej toruńscy decydenci doszli do wniosku, że w sytuacji, gdy na realizację projektu zagospodarowania w tej czy innej postaci będzie trzeba czekać kilka lat, remont niecki fontanny jednak niegospodarnością nie będzie.
Jak zabezpieczyć parkową fontannę przed kolejnymi wpadkami?
Na remont czeka również fontanna w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Jak już informowaliśmy, wieczorem 20 sierpnia wpadła do niej karetka pogotowia. Ratownicy zostali wezwani do dziecka, które koło fontanny uszkodziło sobie rękę. Po udzieleniu mu pomocy, wyjeżdżając z miejsca zdarzenia, karetka najechała na kamienne płyty, pod którymi znajduje się część instalacji wodotrysku. Płyty się załamały. Na szczęście nikomu nic się nie stało, uszkodzenia ambulansu również nie były poważne. Gorzej z fontanną, bo to był kolejny tego typu wypadek, jaki wydarzył się w tym miejscu. W 2016 roku kamienne płyty załamały się pod ciężarem pojazdu firmy odpowiedzialnej za utrzymanie parku. Jak się mają sprawy z przygotowaniem do remontu i przede wszystkim, czy i w jaki sposób fontanna zostanie zabezpieczona przed kolejnymi takimi wpadkami?
Polecamy
- Fontanna w Parku Miejskim oczywiście zostanie naprawiona. Szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela. Trwa wycena i określenie zakresu prac naprawczych. Nie mamy jeszcze wiedzy o kosztach i terminie naprawy - informuje Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Aby uniknąć kolejnych takich sytuacji będziemy chcieli zabezpieczyć teren poprzez zamontowanie tam ławek, tak aby blokowały możliwość wjazdu.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: