Rolnik legalnie sprzeda swoje przetworzone wyroby
Od nowego roku zmienią się m.in. zasady opodatkowania sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych (przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy). Sprzedaż taka kwalifikowana będzie jako przychody z tzw. innych źródeł. Będą one zwolnione z opodatkowania (podatkiem dochodowym od osób fizycznych) do 20 tys. zł. Rolnik, który przekroczy ten próg, będzie mógł wybrać opodatkowanie na podstawie 2-procentowej stawki podatku zryczałtowanego.
Więcej na ten temat- Rolnik wyjdzie z szarej strefy. Sprzedaż bezpośrednia od stycznia 2017
- Biurokracja będzie mniejsza. Poseł Ardanowski o sprzedaży bezpośredniej [wideo]
- Sprzedasz ciasto, dżem, kiełbasę. Od stycznia 2017 - legalnie
Polski produkt oznakowany
Od początku nowego roku konsument będzie miał szansę dowiedzieć się, czy żywność, którą kupi, powstała z tego, co urodziło się i urosło w Polsce. Wiecej o tym: Patriota na zakupach będzie miał łatwiej. Będzi znak Produkt polski
Koniec z kwotowaniem buraków cukrowych
Jeszcze trwający sezon jest ostatnim, kiedy rynek buraków był regulowany. Od 1 października 2017 roku nie będzie kwot cukru. Komisja Europejska prognozuje, że po zniesieniu kwot, ceny cukru spadną. Rolnicy mają jednak nadzieję, że - jak w przypadku mleka po zniesieniu limitów - ceny po początkowym spadku, potem wzrosną. Pisaliśmy o tym:
- Kwota cukrowa zniknie - upraw buraków w Polsce przybędzie
- Zbiory buraków znacznie większe niż przed rokiem. Kampania trwa
Wiek emerytalny po nowemu
19 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
Przeczytaj też: Jeśli chcesz wyciąć u siebie drzewo, nie musisz już mieć pozwolenia
Dopłaty bezpośrednie od 2017 nieco inaczej
Po przeglądzie tej formy wsparcia ministerstwo zdecydowao o zmianach zasad przyznawania płatności w sektorze młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych. Na przykład nie 30 a 20 sztuk w przypadku młodego bydła i krów to maksymalna liczba zwierząt, do których może zostać przyznana płatność. Więcej o dopłatach: Jakie zmiany w 2017 roku w dopłatach bezpośrednich? Sprawdź!
Więcej środków na dopłaty do ubezpieczeń
Z każdym rokiem ma wzrastać kwota, która z budżetu państwa będzie trafiać na dofinansowanie ubezpieczeń rolniczych.- Będą wielopakietowe ubezpieczenia i od nowego roku przeznaczymy miliard złotych na ten cel. W połowie roku chcemy uruchomić towarzysztwo ubezpieczeń wzajemnych rolnych, które rozszerzy możliwość ubezpieczenia - zapowiadał minister Jurgiel. Więcej: Dopłat do ubezpieczeń rolniczych w 2017 dużo więcej. Będą rosły do 2020
Przeczytaj też: Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w rolnictwie