Co z tego, że mają orzeczenia o niepełnosprawności? Ograniczenia, na przykład ruchowe, to dla wielu mieszkańców powiatu lipnowskiego żadna przeszkoda w tym, żeby zdobywać wykształcenie, także na poziomie wyższym. Zwłaszcza, gdy otrzymuje się dofinansowanie na edukację.
Taką możliwość daje m.in. program "Aktywny samorząd", do którego przystąpił samorząd powiatu lipnow-skiego. I otrzymał pieniądze na wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo niepełnosprawnych mieszkańców w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
Umowę w tej sprawie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisał kilka dni temu starosta Krzysztof Baranowski. Dzięki programowi "Aktywny samorząd" możliwe jest nie tylko zdobycie wykształcenia na poziomie wyższym. Niepełnosprawni mieszkańcy mogą także otrzymać dofinansowanie, między innymi do zakupu protezy, ale też w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, a także, gdy podejmą szkolenie w zakresie obsługi zakupionego w ramach programu sprzętu elektronicznego, czy oprogramowania komputerowego.
Można też otrzymać dofinansowanie , jeśli się pracuje i ma się kłopoty z zapewnieniem opieki dla dziecka. Bo program "Aktywny samorzad" oferuje też pomoc niepełnosprawnym w opłatach za pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu , także za opiekę niani. Czy mieszkańcy powiatu z orzeczeniem o niepełno-sprawności korzystają z dofinansowania? Jak się dowiedzieliśmy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lip-nie, pierwsze wnioski od zainteresowanych już wpływają. Dotyczą one uzyskania pomocy w zakresie zdobycia wykształcenia wyższego.
Założenia są takie, że dofinansowanie na edukację umożliwiającą zdobycie wyższego wykształcenia otrzyma 30 niepełnosprawnych z powiatu lipnowskiego. Wnioski o dotację na naukę w semestrze letnim można składać do 30 marca. Pozostałe - do 30 sierpnia. a