
Więcej o spektaklach, które wystawią "Mistrzowie" oraz innych wydarzeniach festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna 2022, czytaj w podpisach pod kolejnymi zdjęciami w galerii>>>>

Andrzej Seweryn 19 marca wystąpi w spektaklu „Wokół Szekspira”.
Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie - dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.
wykonanie: Andrzej Seweryn przekład: Piotr Kamiński koncepcja artystyczna: Andrzej Seweryn

Piotr Litwic. To grudziądzanin, pracujący jako fotosista, tworzący materiały promocyjne do filmów, seriali, programów TV. Wystawa jego zdjęć zatytułowana "Mistrzowie" otwarta zostanie podczas inauguracji festiwalu "Wiosna Teatralna", 19 marca. Na ekspozycję złoży się wybór zdjęć wybitnych polskich aktorów, wykonanych przez Piotra w latach 2005-2021.

Krystyna Janda w spektaklu "Biała bluzka" wystąpi 26 marca.
„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety, która nie potrafi poradzić sobie ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy,
dowodów, stempelków, godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.
Powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.