Nad Wisłą działa 1,4 mln gospodarstw. Jak, jeśli chodzi się o finanse, powodzi się osobom, które związały się z rolnictwem? Tę kwestię podejmuje raport GUS.
W zeszłym roku lepiej wiodło się producentom zbóż, ziemniaków, świń oraz osobom, które postawiły na trzodę chlewną. Jeśli chodzi o produkcję mleka, sytuacja rolników poprawiła się nieznacznie. Z kolei w przypadku warzyw i owoców, pomimo skromniejszych zbiorów, na wyższą wartość produkcji wpłynął wzrost cen.
Generalnie - według GUS, dochody polskich rolników poszybowały w górę.
W 2019 dochód przedsiębiorcy rolnego był wyższy niż rok wcześniej. Wyniósł bowiem 44 217 złotych (wzrost w skali roku o 8,4 proc.). Obliczono go na podstawie rachunków ekonomicznych rolnictwa
Jeśli chodzi o szacunki z systemu rachunkowości FADN, dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego zwiększył się - w ciągu roku - o 5,6 proc. Mowa o sumie 43 745 złotych.
Jak oceniają raport główni zainteresowani? Przykładowe komentarze, które znaleźliśmy w jednej z grup rolniczych na Facebooku:
- Koszty za to wzrosły jeszcze bardziej
- Ciekawe... Byki w dół, mleko w dół, kurczaki w dół, owoce może i w górę, ale dużo mniej. To samo zboża. Susza wysuszyła portfele. Na podstawie jakich danych GUS widzi wzrost?
- Śmiech na sali
- To jest właśnie napuszczanie miasta na wieś, żeby ludzie nigdy nie mówili wspólnym głosem
- Mówią, że właściciele 90 ha, to już milionerzy
- 2019 rok był dobry dla trzodziarzy i dla producentów zbóż
- Mam tyle pieniędzy, że nie wiem, gdzie je schować. Nie wiem, co z nimi zrobić
- Zawsze tymi pieniędzmi możesz tapetować ściany w domu
- Dla producentów zbóż, to były dobre ceny około 15 lat temu.Teraz - w porównaniu z cenami nawozów i oprysków - niewiele zostaje. Trzeba oszczędzać i dobrze zarządzać, żeby przetrwać
- Zazwyczaj jest na odwrót: jednemu się polepszy, a dziesięciu pogorszy. Ale nie ma co narzekać, tylko brać się do roboty
