W podgrudziądzkich miejscowościach od kilku ostatnich miesięcy przybywa osób bez pracy. W samym Grudziądzu na koniec lutego stopa bezrobocia wynosiła 21,3 proc. w powiecie grudziądzkim ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi 24,6 proc.
Nic dziwnego, że w podgrudziądzkim sołectwie Szynych wiążą z budową autostrady wielkie nadzieje. - Na razie zauważyliśmy jednak tylko uciążliwości związane z transportem kruszywa po naszych, lokalnych drogach - mówi sołtys Andrzej Zakrzewski. - Jest już kilka osób, które wynajmują pokoje drogowcom, część naszych mieszkańców też złożyła podania o pracę. Nieoficjalnie mówi się, że budowa pełną parą ruszy latem. Wtedy zapewne zaczną przyjmować do roboty.
Szkolą się na całego
Grudziądzki pośredniak też przygotowuje się do obsłużenia autostradowej inwestycji. Dziś w jego ewidencji widnieje osiem ofert zatrudnienia do pracy na A1 - dla kadry kierowniczej. - Mamy informacje, że w maju generalny wykonawca inwestycji konsorcjum Skanska-NDI będzie potrzebować więcej pracowników fizycznych czyli m.in. cieśli, zbrojarzy, betoniarzy - wylicza Ireneusz Baranowski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu.
Rozpoczęły się już jednak szkolenia dla bezrobotnych, którzy chcą zostać operatorami ciężkiego sprzętu. Z danych konsorcjum Skanska-NDI wynika, że na odcinku od Grudziądza do Torunia już teraz pracuje ponad 700 osób.
- Są to głównie osoby, które nabyły doświadczenia przy budowie pierwszego, pomorskiego, odcinka A1 - wyjaśnia Tomasz Wegner, przedstawiciel konsorcjum Skanska-NDI. - W tej grupie 170 pracowników stanowią osoby z województwa kujawsko-pomorskiego.
Trwa budowa mostu przez Wisłę pod Grudziądzem. Kończy się próbne palowanie na estakadzie południowej mostu, teraz te czynności będą powtarzane na części północnej. W Lisewie koło Chełmży przygotowywany jest teren pod park maszynowy i budowane są biura budowy autostrady. Trwają też prace przygotowawcze na węźle w Lubiczu pod Toruniem.
Firmy na budowie też zarobią
Przy budowie grudziądzko-toruńskiego odcinka A1 zaangażowane są już 33 firmy z Kujawsko-Pomorskiego. - Wśród nich jest na razie jedna firma transportowa, w przyszłości będzie sześć - mówi Tomasz Wegner. - Liczba firm, z którymi będziemy współpracować będzie systematycznie rosła - zapowiada.
Przypomnijmy, że przy budowie 62-kilometrowego odcinka A1 z Nowych Marz do toruńskich Czerniewic wraz z podwykonawcami ma pracować nawet 4,5 tys. osób. Tylko Skanska-NDI zamierza w ciągu najbliższych lat zatrudnić dodatkowo 500 osób.
* Aktualne oferty pracy znajdziemy na stronie internetowej www.skanska.pl
