
4. Przed treningiem rozgrzewka obowiązkowa
Bez niej nawet najlepiej zaplanowany trening nie uchroni nas przed kontuzją. Dobrze rozgrzane mięśnie, dotlenienie organizmu, podniesiona temperatura ciała i poprawa mobilności pozwoli nam na wykonanie efektywnego i satysfakcjonującego treningu.

5. Regeneracja potreningowa
Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich przerw między dniami treningowymi. Trzymajmy się schematu: dzień treningowy/dzień odpoczynku, bądź jeżeli trenujemy codziennie, dajmy odpocząć partiom mięśni, które pracowały w dniu poprzednim. Korzystajmy także z dodatkowych sposobów na przyspieszenie regeneracji - sauny, masaży, rollowania i stretchingu.

6. Nie bójmy się dłuższych przerw od treningów
Możemy je robić co kilkanaście tygodni. Naturalnym okresem, w którym możemy odpocząć od ćwiczeń, są na przykład święta lub urlop wakacyjny. Treningi wznowione po przerwie staną się dla nas znów większym bodźcem i szybciej zauważymy zmianę sylwetki.

Jaka pora dnia jest odpowiednia na trening?
Badania wykazują, że najlepszą porą na trening są godziny 9-11 i 16-18.
Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na trening w takich godzinach, więc trenujmy wtedy, kiedy mamy na to czas, by rzeczywiście trzymać się planu. Rano nie powinny ćwiczyć osoby starsze - o tej porze wzrasta ryzyko zawału serca. Rano, ze względu na większy opór powietrza w drogach oddechowych, z ćwiczeń powinni zrezygnować chorzy na astmę.