Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia NATO-Gruzja 2022 w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny

Oprac. (Lau.)
materiały prasowe JFTC
Zakończyło się ćwiczenie NATO–Gruzja 2022, w którym uczestniczyło około 600 żołnierzy z ponad 20 krajów, zarówno państw NATO, jak i partnerów.

Dwutygodniowe ćwiczenie prowadzone było w Połączonym Centrum Szkoleń i Ewaluacji NATO-Gruzja w Krtsanisi, w pobliżu stolicy Gruzji, Tbilisi. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Bydgoszczy odegrało kluczową rolę, a jego dowódca, generał dywizji Norbert Wagner, odwiedził gruzińskie Centrum, aby obserwować przebieg wydarzenia i spotkać się z jego uczestnikami.

Było trzecie wspólne wielonarodowe ćwiczenie na szczeblu brygady. Zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Europie, zostało przeprowadzone przez gruziński Sztab Generalny przy wsparciu Dowództwa Lądowego NATO. Wszystkie główne stanowiska były wspierane przez mentorów z bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy – w celu zwiększenia interoperacyjności oraz dzielenia się doświadczeniem, umiejętnościami i „know-how”.

- Ćwiczenie zostało przeprowadzone w sposób przejrzysty, zgodnie z procedurami NATO i z pełnym poszanowaniem zobowiązań międzynarodowych. Był to kolejny krok w wieloletniej współpracy wojskowej NATO-Gruzja odzwierciedlający wzajemne zaangażowanie w obronę, interoperacyjność i wspólne podejście do bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział płk Joseph Garaux, szef oddziału szkolenia bydgoskiego Centrum.

W czwartek, 24 marca, teren ćwiczenia odwiedzili między innymi prezydent Gruzji Salome Zurabichvili i premier Gruzji Irakli Garibashvili. - Każdy etap ćwiczeń NATO-Gruzja 2022, od planowania do oceny, przebiega zgodnie ze standardami NATO. Chciałbym z dumą powiedzieć, że dziś nasze wojsko jest silniejsze i bardziej niż kiedykolwiek interoperacyjne z NATO – powiedział premier Irakli Garibashvili.

W swoim przesłaniu do władz Gruzji i uczestników ćwiczenia Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślił, że wspólna praca przekłada się na zwiększenie interoperacyjności, świadomości oraz wzajemnego zaufania. Sekretarz Generalny NATO zwrócił również uwagę, że Gruzja poprzez szkolenie i edukację swoich sił zbrojnych demonstruje bliską współpracę z Sojuszem.

- NATO GEO 22 EX było ćwiczeniem dowódczo-sztabowym, wspomaganym komputerowo. Jego celem było przeszkolenie sztabu wielonarodowej brygady pod gruzińskim dowództwem w planowaniu, koordynowaniu i realizacji działań w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny. Przetestowano również interoperacyjność sił gruzińskich, sojuszniczych i partnerskich, a także gruzińskie zdolności dowodzenia i kontroli – informuje kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy bydgoskiego Centrum NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska