Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czajnik elektryczny - ile vat? Tyle kosztuje używanie czajnika elektrycznego

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Czy jest możliwe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez czajnik?Wielu ludzi stara się oszczędzać na rachunkach, co jest słusznym podejściem. Możliwe jest obniżenie kosztów związanych z eksploatacją czajnika.
Czy jest możliwe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez czajnik?Wielu ludzi stara się oszczędzać na rachunkach, co jest słusznym podejściem. Możliwe jest obniżenie kosztów związanych z eksploatacją czajnika. Pexels
Każde elektryczne urządzenie zużywa prąd zgodny z jego mocą, co ma bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanych rachunków za energię elektryczną, rozliczanych cyklicznie przez operatora. Warto wiedzieć, ile prądu pobiera czajnik elektryczny, będący jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w każdym domu.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, w których prezentujemy przykładowe moce dla najpopularniejszych typów tego rodzaju sprzętu. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego oraz czy możliwe jest obniżenie zużycia prądu przez czajnik elektryczny zapoznaj się z treścią artykułu oraz galerią zdjęć.

Spis treści

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, koniecznie musisz wiedzieć jaka jest jego moc, wyrażona w watach. Każde urządzenie może mieć nieco inny pobór energii, który ma wpływ na ostateczny rachunek za prąd. Choć czajniki nie działają przez cały czas, lecz jedynie podczas podgrzewania wody, to jednak do tego celu potrzebują stosunkowo dużo energii, aby szybko ją podgrzać. Poniżej przedstawimy także kilka sposobów na zmniejszenie zużycia prądu, ale najpierw skupimy się na obliczeniu całkowitego poboru energii. Przedstawimy również rzeczywiste, uśrednione koszty związane z zużyciem prądu.

Czajnik elektryczny – obliczenia zużycia prądu i niezbędne informacje

Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, konieczne jest poznanie jego mocy, którą podaje się w watach, podobnie jak w przypadku innych urządzeń zasilanych prądem. Tę informację można znaleźć na karcie produktu lub na tabliczce znamionowej umieszczonej na dnie podstawki czajnika.

Załóżmy na potrzeby naszych obliczeń, że czajnik ma moc 2000 watów. Należy również poznać czas potrzebny do zagotowania wody, który oczywiście może się różnić w zależności od ilości wody. Dla celów obliczeń przyjmujemy, że gotujemy pełny czajnik wody o temperaturze początkowej około 20 stopni, a czas potrzebny na zagotowanie to 3 minuty. Przyjmujemy również, że średnia cena jednej kilowatogodziny energii elektrycznej wynosi około 70 groszy.

Przechodzimy do obliczeń.

  • Pierwszym krokiem jest przeliczenie mocy z watów na kilowaty, co jest bardzo proste – 1000 watów to 1 kilowat, więc w tym przypadku mamy wynik 2 kilowaty.
  • Kolejnym krokiem jest przeliczenie czasu gotowania wody. Jeśli proces trwa 3 minuty, to jest równoważne 180 sekundom. Cała godzina ma 3600 sekund, więc dzielimy 180 przez 3600, co daje wynik 0,05 godziny.
  • Mając tę wartość, możemy obliczyć zużycie energii elektrycznej podanej w kilowatogodzinach. Jest to jednostka, która znajduje się na naszym rachunku za prąd.
  • Wystarczy pomnożyć ilość kilowatów (2) przez czas gotowania wody (0,05 godziny). W efekcie otrzymujemy zużycie energii elektrycznej wynoszące 0,1 kilowatogodziny podczas jednego zagotowania wody.

Teraz możemy również obliczyć dokładny koszt jednego zagotowania wody za pomocą czajnika elektrycznego. Mnożymy więc ilość kilowatogodzin (0,1) przez koszt określony przez operatora (0,70 zł). Otrzymujemy wynik 7 groszy za jedno zagotowanie wody przy użyciu czajnika o mocy 2000 watów. Jeśli chcemy poznać koszt miesięczny, a nawet roczny, musimy tę kwotę pomnożyć przez liczbę użyć urządzenia.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny - w skrócie

- Na początek sprawdźmy, jaki jest pobór prądu czajnika elektrycznego. To urządzenie nie jest duże, ale działając potrafi pobierać niemało prądu. Czajnik jest używany kilka razy dziennie, co w sumie daje około 0,33 godziny na dobę. Moc czajnika to średnio 2000 W. Dziennie zużywa on zatem 0,66 kWh, co kosztuje 0,45 zł. Roczne zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny to 240 kWh i to kosztuje 164,25 zł - informuje na swojej stronie PGNIG.

Czy możliwe jest obniżenie zużycia prądu przez czajnik?

Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, koniecznie musisz wiedzieć jaka jest jego moc, wyrażona w watach. Każde urządzenie może mieć nieco inny pobór energii, który ma wpływ na ostateczny rachunek za prąd. Możliwe są sposoby, aby obniżyć zużycie prądu przez czajnik - szczegóły czytaj w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska