Wybuch w Czarnobylu - 31. rocznica katastrofy
31 lat temu - 26 kwietnia 1986 roku - w wyniku błędu operatora doszło do wybuchu w Czarnobylu. Przegrzał się reaktor, nie było koniecznych zabezpieczeń. Nad Europą pojawiła się radioaktywna chmura. Dwa dni później radioaktywna chmura dotarła do Polski. Wysiedlono ponad 350 tysięcy ludzi z okolic elektrowni.
Bezpośrednio w katastrofie i wskutek napromieniowania zginęło kilkadziesiąt osób. Bliżej nieznana jest liczba zmarłych z powodu choroby popromiennej. Zniszczony reaktor zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano, ostatni w 2000 roku.
Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Spór o liczbę ofiar wybuchu w Czarnobylu trwa do dziś...
Przeczytaj koniecznie: Szok nadciągnął z Czarnobyla
Wybuch w Czarnobylu - jak wygląda dziś?
Na Ukrainie będzie dziś obchodzona 31. rocznica wybuchu w Czarnobylu. Wezmą w nich udział prezydenci Ukrainy i Białorusi, Petro Poroszenko i Aleksander Łukaszenka. Państwowe uroczystości odbędą się w wyłączonej z eksploatacji w 2000 roku elektrowni atomowej.
Czarnobyl 30 lat po wybuchu. Zobacz, jak teraz wygląda miast...
Czarnobyl przed wybuchem, który wstrząsnął światem
Budowę elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęto w 1969 roku. Rozbudowa elektrowni w Czarnobylu trwała praktycznie aż do katastrofy w kwietniu 1986 roku. Tuż przed wybuchem szacowano, że elektrownia dostarcza ok. 10% całkowitej energii elektrycznej dla Ukrainy.
W pobliżu Czarnobyla leżało 50-tysięczne miasto Prypeć. Było to miasto zasiedlone głównie przez pracowników elektrowni jądrowej im. Włodzimierza Lenina.
Wszystko zmieniło się 26 kwietnia 1986, kiedy to doszło do wybuchu w Czarnobylu.
Czarnobyl po wybuchu. Tak teraz wygląda miasto [zdjęcia]