Nie samą muzyką stoi festiwal, a przekonać się o tym będzie można w sobotę. - Dzieci zapraszamy na festyn na Górze Zamkowej, a dorosłych na koncert oraz widowisko świetlno-muzyczne - mówi Remigiusz Józe-fowicz z Fundacji Piotra z Grudziądza, która jest organizatorem III Festiwalu Muzyki Dawnej.
"Muzyka cerkiewna dawnych Monasterów" w wykonaniu "IKOS" w grudziądzkiej
Sobotni festyn na Górze Zamkowej rozpocznie się o g. 14. Do g. 18 będzie można obserwować Słońce przez teleskop oraz obejrzeć seans w mobilnym planetarium. Od g. 18 będą trwały pokazy grup rekonstrukcyjnych i zabawy dla dzieci.
O g. 20 w bazylice wystąpi zespół Ars Cantus, który wykona Messe de Nostre Dame oraz ronda i ballady, które skomponował Guillaume de Machaut. O g. 22 na Górze Zamkowej, rozpocznie się happening z okazji 625. rocznicy urodzin Piotra z Grudziądza. Program wieczoru zamyka widowisko świetlno-dźwiękowe „Ognisty flirt”.
"I TY JESTEŚ PIOTREM" SPOTKANIE Z GRUDZIĄDZKIMI TWÓRCAMI W KAWIARNI FADO CAFE [ZDJĘCIA]
Ale nie tylko w Grudziądzu zaplanowano festiwalowe wydarzenia.
W piątek o g. 19, w Dworze Artusa w Toruniu utworów Piotra z Grudziądza posłuchać możemy na koncercie „Pobożność i rozrywka” zespołu Ars Cantus. Koncert "Z Piotrem przez muzykę dawnej Europy" Chór Tibi Mariae i goście [zdjęcia]
W sobotę o g. 10 w sanktuarium w Mokrem wystąpi zespół Miraculis z koncertem muzyki renesansowej.
Mamy aleję Piotra z Grudziądza [zdjęcia]
Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę o g. 17 w Muzeum Narodowym w Warszawie, które jest partnerem grudziądzkiej imprezy. W sali kina Muz wykład o Poliptyku Grudziądzkim wygłosi prof. dr hab. Antoni Ziemba, a o muzyce Piotra z Grudziądza opowie dr hab. Paweł Gancarczyk, prof. Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Po wykładach, o g. 18.30 w holu głównym Muzeum Narodowego koncert „Pobożność i rozrywka” rozpocznie Ars Cantus.
Patronem medialnym III Festiwalu Muzyki dawnej im. Piotra z Grudziądza jest "Gazeta Pomorska"