https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerscy hodowcy gołębi są jednymi z lepszych. Świętowali 85-lecie [zdjęcia]

(KL)
Wspólne zdjęcie pamiątkowe.
Wspólne zdjęcie pamiątkowe. Anna Klaman
Hodowcy gołębi z Czerska świętowali 85-lecie. Po mszy św. hodowcy przeszli z orkiestrą do sali bankietowej, gdzie podsumowali sezon lotowy w sekcji i oddziale Czersk.
Rozdano aż sto dyplomów

Hodowcy gołębi z Czerska świętowali 85-lecie

Prezes Sebastian Ostoja-Lnisku przypomniał historię oddziału. Początki to 1929 r. Wśród członków założycieli byli m.in. P.Rogowski, M.Ossowski, K.Piwnicki, M.Kłos, J.Wajdzik, F. Jażdżewski. Pierwsza nazwa oddziału - "Orzeł". Do wyróżniających się hodowców z tego okresu należeli: E.Kubiszewski, F.Rafiński, P.Rogowski, A.Sękowski, a w latach póżniejszych Lech Wiczanowski, Tadeusz Biesek.

Funkcję prezesa sprawowali kolejno: K.Piwnicki, M.Kłos, H.Pruski, Z.Linda, M.Lipinski, P.Karczyński, S.Biesek, S.Ostoja-Lniski. Na początku gołębie na loty były transportowane koleją. Dopiero w momencie powołania rejonu lotowego w skład, którego wszedł oddział, transport odbywał się kabiną na samochodzie. W latach 70-tych i 80-ych wyróżniającymi się hodowcami byli: L.Wiczanowski, J.Pruski, T.Biesek, K.Szynwelski, P.Karczyński, J.Sękowski, Z.Linda, S. Ossowski, K.Pruski.

W 1986 r. Jan Pruski zdobył Mistrzostwo Okręgu Bydgoszcz. W 1988 Zygmunt Linda na liście Mistrzostw Polski został sklasyfikowany na 118 pozycji. W latach 90-tych do hodowców rozsławiających oddział na różnych szczeblach współzawodnictwa należeli m.in.: Jerzy Bloch, Z.Linda, J.Schmidt, M.Lipinski, M.Meca, Z.Szpręga, Bracia Biesek, K.Pruski, Stefan Ossowski, S.Szreder, Jan Sękowski. W 1994 r. z inicjatywy oddziału Tuchola powstał okręg słupsko-tucholski zrzeszający 10 oddziałów w tym czerski oddział.

Okręg z czasem zmienił nazwę na Pomorza Środkowego. Za kadencji Pawła Karczyńskiego pobudowano nowe pomieszczenie do przechowywania koszy transportowych, otwierania zegarów kontrolnych oraz na spotkania zarządu. Stało się to również dzięki przychylności władz miejskich. Poza tym zakupiono klatki wystawowe oraz wykonano sztandar. Ostatnie pięciolecie to bardzo udany okres dla hodowców odnoszących bardzo dobre wyniki na poziomie rejonu lotowego, okręgu, M.P. Regionu II czy Mistrzostw Polski.

Gołębie z oddziału odnoszą również sukcesy na wystawach różnych szczebli, a dwa gołębie U.i M. Lipinskich reprezentowały Polskę w klasie Olimpijskiej Standard na Olimpiadzie i Wystawie Europejskiej. W rankingach lotników organizowanych przez czasopisma branżowe gołębie z czerskiego zajmują wysokie pozycje.

- Nasz oddział posiada funkcjonalną stronę internetową, dzięki której jest możliwy dostęp do wyników jak i bieżących informacji - mówi Sebastian Ostoja-Lniski. - Internet pozwala nam na dokładną analizę prognozowanej pogody i głównie dzięki temu unika się dużych strat gołębi podczas lotów. Dzięki temu coraz więcej hodowców zalicza cały program lotowy, a co za tym idzie czerpie satysfakcje.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska