Kulminacja obchodów, związanych z postacią patrona Torunia św. Jana Chrzciciela, przypadła 21-24 czerwca 2008 r.
Cykl czerwcowych imprez rozpoczął się od obchodów 9. rocznicy pobytu w Toruniu Jana Pawła II, który gościł tu 7 czerwca 1999 r. Z tej okazji w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 6 czerwca 2008 r. została wykonana Wielka Koncertowa Msza Papieska Wojciecha Mrozka z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz chórów i solistów.
Wydarzeniem na skalę ogólnopolską było 14 czerwca 2008 r. otwarcie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". To pierwszy po wojnie, wzniesiony od podstaw polski obiekt muzealny, poświęcony w całości sztuce współczesnej.
21 czerwca na ulicach Torunia odbyła się druga edycja Święta Muzyki, a wieczorem toruńskie muzea po raz kolejny w tym roku otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających wystawy związane tematycznie z rocznicą lokacji miasta.
Tradycyjnym elementem Dni Torunia był Jarmark Katarzyński, na który zjechali rzemieślnicy, rękodzielnicy i twórcy wyrobów artystycznych z całego kraju. W tym roku ich stoiska stanęły przy ul. Różanej i Mostowej. Specjalnie z okazji rocznicy lokacji Torunia na jarmarku zaprezentowali się w tym roku twórcy z zaprzyjaźnionych miast Torunia - Lejdy, Czadcy, Hameenlinny, Łucka i Getyngi.
Kulminacja obchodów Dni Torunia przypadła na 22-24 czerwca. W niedzielne popołudnie na błoniach za kąpieliskiem Wodnik odbył się piknik dla mieszkańców. W jego programie znalazły się konkursy dla całych rodzin, popisy toruńskich grup tanecznych, akrobatycznych i muzycznych. Kurkowe Bractwo Strzeleckie uczciło święto miasta strzelaniem z armat podczas VII Przeglądu Artylerii Brackiej. Na toruńskim Rynku Staromiejskim odbyła się też intronizacja Króla Kurkowego.
Tradycyjnie wieczorem został rozegrany Wyścig Ósemek Wioślarskich na Wiśle pomiędzy osadami Torunia i Bydgoszczy. W tym roku zwyciężyli w nim nasi sąsiedzi. Muzyczną gwiazdą wieczoru na bulwarze była Monika Brodka. O zmroku przy budynku "Harmonijki" odsłonięta została fontanna, która formą nawiązuje do dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Utwór muzyczny "Cosmopolis", współgrający z efektami wodnymi, skomponował Krzesimir Dębski. Przez cały sezon turystyczny o godz. 22.00 przy fontannie odbywać się będą seanse światła i dźwięku.
23 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Torunia. Otrzymali je w tym roku: ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz katedry śś. Janów, Ewa Openchowska, trenerka siatkówki, Grażyna Rumińska, pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego, Ilona Cichoń, nauczycielka historii w IV LO, Wojciech Maksymowicz, prezes firmy komputerowej, Mirosława Sobczyk (siostra Nikodema), opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych, Adam Nowak, lider zespołu "Raz, Dwa, Trzy" oraz dr hab. Grzegorz Jarzembski, prof. UMK.
Wieczorem tego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 30-lecia współpracy Torunia i Getyngi. Wzięli w nim udział przedstawiciele innych miast partnerskich Torunia.
24 czerwca, w dniu św. Jana, patrona miasta, mieszkańcy i turyści mieli po raz pierwszy okazję zobaczyć pokaz poczty pieszej i konnej. Pocztylion w stroju historycznym swoje przybycie na toruńską starówkę zasygnalizował głosem trąbki. Jeźdźcowi z torbą pełną przesyłek towarzyszyli pocztowcy piesi, którzy zamiast listów rozdawali przechodniom cukierki.
Przed Urzędem Miasta historyczna grupa pocztowa przekazała prezydentowi Torunia list gratulacyjny z okazji Święta Miasta i jednocześnie odebrała od Michała Zaleskiego listy do pracowników Poczty Polskiej w Bydgoszczy i Toruniu, adresowane na ręce dyrektorów Lecha Grzywacza i Waldemara Kuty. Pokaz historycznej poczty został przygotowany przez Oddział Regionalny Poczty Polskiej w Bydgoszczy, Oddział Rejonowy Poczty Polskiej w Toruniu oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia.
Po południu z Rynku Nowomiejskiego wyruszył prowadzony przez flisaka barwny Korowód Świętojański, który ulicami Starówki przeszedł na Bulwar Filadelfijski. Po drodze pod pomnikiem Mikołaja Kopernika prezydent Torunia uroczyście wręczył świadectwa szkolne najlepszej klasie gimnazjalnej w Toruniu - w tym roku była to III c z Gimnazjum nr 11. Jak zawsze w katedrze pw. śś. Janów o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców.
Stałym punktem obchodów Święta Miasta było 24 czerwca odsłonięcie mosiężnych tablic w kształcie katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. W tym roku do już istniejących dołączyły autografy założycielki i szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej oraz znanego artysty malarza Jacka Yerki. Dla gości Alei Piernikowej i publiczności na Rynku Staromiejskim wystąpił z koncertem Paweł Kukiz.
Na Święcie Miasta nie skończy się wszakże świętowanie. 27 i 28 czerwca w fosie zamkowej odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Ekumenicznego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs. Także 27 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Na Piętrze otwarta zostanie wystawa malarstwa peruwiańskiego artysty Joselito Sabogala. 28 czerwca o godz. 20.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Letni Festiwal "Toruń - Muzyka i Architektura". Ostatniego dnia czerwca w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja Związku Miast Nadwiślańskich, a po południu do Torunia dotrze Flis Wiślany. Obchody Dni Torunia zakończy w piątek, 4 lipca o godz. 21.30 w fosie zamkowej plenerowe wykonanie opery "Carmen" przez artystów Opery Nova w Bydgoszczy.