Możliwość przejścia na częściową emeryturę wprowadzono na początku stycznia 2013 r. Rolnik, przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mógł przejść na częściową emeryturę rolniczą. Skorzystać mogli mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 65 lat i posiadali co najmniej 40 letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Za niespełna miesiąc wejdzie w życie obniżenie wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od tej pory częściowa emerytura rolnicza nie będzie przyznawana. "Natomiast częściowe emerytury rolnicze przyznane przed dniem 1 października 2017 r. Kasa zamieni z urzędu – od tej daty – na emeryturę rolniczą w powszechnym wieku emerytalnym", zapowiada KRUS.
Emerytura rolnicza w powszechnym wieku emerytalnym składa się z części składkowej i części uzupełniającej.Pierwsza jest wypłacana zawsze, druga część ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Jeśli emeryt prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który jest ubezpieczony w KRUS, wówczas wypłata części uzupełniającej nie zostanie zawieszona.
Część uzupełniająca emerytury rolniczej będzie wypłacana po zaprzestaniu przez emeryta prowadzenia działalności rolniczej – od miesiąca, w którym zostanie dostarczony do Kasy dokument potwierdzający ten fakt. Dokładniej:
"Uznaje się, że emeryt zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (tj. o powierzchni użytków rolnych przekraczających 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy) i nie prowadzi działu specjalnego".
Zobacz też: Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2017?
Zakończyć działalność rolniczą można w formie aktu notarialnego np.darowizny czy sprzedaży, czyli przez przeniesienie własności i posiadania gospodarstwa rolnego na pełnoletnią osobę bądź wydzierżawienie na podstawie umowy pisemnej, zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków. Własność nie może być przeniesiona na
- małżonka emeryta lub rencisty,
- jego zstępnego lub pasierba,
- osobę pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
- małżonka osoby, o której mowa w drugim i trzecim punkcie
Umowę dzierżawy można zawrzeć z dzieckiem, przy czym rodzice wydzierżawiając gospodarstwo rolne dziecku są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej na tym gospodarstwie.
Źródło: KRUS
____________________________________
W czwartek 21 września zaprosimy na dyżur redakcyjny eksperta z KRUS, który przez 2 godziny będzie odpowiadać na pytania czytelników. Dyżur będzie miał charakter telefoniczny, o szczegółach będziemy informować na naszej stronie.