Szanse na miejskie dotacje ma 14 obiektów. Szacowany koszt robót budowlanych w tych obiektach to 3,3 mln złotych, a wysokoścć dotacji to 1,3 miliona. Ostateczna decyzja należy do radnych, ale głosowanie w tej sprawie jest najczęściej formalnością.
- Dotacje są sprawdzonym instrumentem, które pomagają w rewitalizacji miasta - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
W Bydgoszczy dotacje są udzielane od 2005 roku. Początkowo było to kilkaset tysięcy rocznie do podziału, w 2012 roku suma dotacji przekroczyła kwotę miliona złotych - wyniosła 1,2 mln zł.
Zabytki w Bydgoszczy potrzebują wsparcia
Największa dotacja w tym roku, czyli 300 tysięcy złotych, ma trafić w tym roku do Katedry. Planowana jest konserwacja drewnianych stalli, czyli bogato zdobionych ławek w prezbiterium. Jednocześnie odnowione będą namalowane na nich obrazy. Koszt zabiegów konserwatorskich to ponad 750 tysięcy złotych.
Dotacje otrzymają również wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, firmy i prywatni właściciele. Większość prac będzie polegała na poprawie estetyki elewacji frontowych. Takie prace planowane są w budynkach przy: ul. Gdańskiej 88-90, gdzie mieści się przychodnia; Gdańskiej 107, Dworcowej 19, Garbary 16, Wrocławskiej 7 - gmach dawnego teatru rewiowego, Śniadeckich 45, Grunwaldzkiej 53, Sienkiewicza24/Chrobrego 18, pl. Weyssenhoffa 1, Pomorskiej 48.
W kilku budynkach m.in. przy Gdańskiej 101 oraz Grunwaldzkiej 53 planowana jest z kolei wymiana okien. Dotacja pozwoli również na remont grobowca rodziny Garjnertów na cmentarzu parafii św. W. a Paulo na Bielawach. oraz na prace koncepcyjne i projektowe w zabytkowym budynku przy Nowym Rynku parafii prawosławnej pw. Św. Mikołaja. Są potrzebne przed planowanym remontem.
Lista obiektów została opracowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Oceniana była między innymi wartość historyczna budynków oraz ich położenie.
Giełda Pacy "Work Park" w BCTW w Bydgoszczy.
