Czwórka drugi raz popłynęła po srebro

Kazimierz Fiut, [email protected]
Borkowska, Wieliczko, Dittmann i Ciaciuch długo prowadziły w finale, ale na finiszu nie odparły ataku Rosjanek. world rowing.com
200 metrów zabrakło Polkom do wywalczenia tytułu młodzieżowych mistrzyń świata w czwórce podwójnej. Sięgnęły drugi raz rzędu po srebro.

Monika Ciaciuch z LOTTO-Bydgostii, Marta Wieliczko z Wisły Grudziądz i Ariana Borkowska z Poznania wraz z krakowianką Marią Springwald, przed rokiem w austriackim Linzu, po raz pierwszy sięgnęły po srebro młodzieżowych mistrzostw świata. Tam ich pogromczyniami były Rumunki.

W tegorocznym czempionacie we włoskim Varese osada prawie się nie zmieniła. Jedynie Joanna Dittmann druga z reprezentantek LOTTO-Bydgostii zastąpiła Springwald.

Polki w przedbiegu zajęły 2. miejsce za czwórką Rosji i obie osady awansowały bezpośrednio do finału. W nim przez większość dystansu wydawało się, że nasze wioślarki zrewanżują się Rosjankom i srebro zamienią na złoto. Prowadziły jeszcze na 200 m przed metą, lecz nie zdołały odeprzeć ich ataku na finiszowych metrach. Rosjanki uzyskały czas 6.25,2, zaś nasza osada 6.26,52. Brąz przypadł Nowozelandkom - 6.30,19, natomiast ubiegłoroczne triumfatorki Rumunki minęły metę na 6. miejscu. To ogromny sukces naszych wioślarek, którymi podczas mistrzostw opiekował się Jakub Urban, szkoleniowiec Wisły Grudziądz.
Wicemistrzem świata został też ubiegłoroczny mistrz świata juniorów Natan Węgrzycki-Szymczyk. Polak w młodzieżowym debiucie przegrał jedynie z Czechem Michalem Plockiem, a brąz przypadł Litwinowi Zygimantisowi Galisanskisowi.

W finale A płynęła jeszcze ósemka kobiet z Agnieszką Płotecką, Katarzyną Zillmann z AZS UMK, Igą Behrendt z Wisły oraz wicemistrzynią w czwórce podwójnej Joanną Dittmann (wiosłowała w finale za Michalkiewicz) i sterniczką Zuzanną Dreier z LOTTO-Bydgostii.

Pozostałe cztery polskie osady rywalizowały w finale B. Męska ósemka, która szansę na miejsce w czołowej szóstce utraciła w repesażu zajmując w nim 3. miejsce, zdecydowanie wygrała finał pocieszenia, zajmując ostatecznie 7. pozycję. W osadzie wiosłowali m.in. Karol Leszczyński i Szymon Kuczkowski z AZS UMK/SMS Energa Toruń oraz Damian Fehlau z Wisły, a sternikiem był torunianin Patryk Kusz. Drugie miejsce (8. generalnie) zajęła z kolei czwórka podwójna mężczyzn z Marcinem Pawłowskim z LOTTO-Bydgostii. Na 5. pozycji (11. generalnie) ukończyła swój występ w mistrzostwach dwójka podwójna w. lekkiej kobiet z Moniką Kowalską z Bydgoskiego Klubu Wioślarek. Męska dwójka podwójna finiszowała 4. w finale C (16. generalnie).