Zobacz także wideo: Masz Niepodległości ma się odbyć mimo pandemii. "Mamy nadzieję, że policja będzie zachowywać się tak jak w czasie obecnych protestów w Polsce"
Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, nie jest świętem kościelnym, ani świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia katolicy nie muszą obowiązkowo iść do kościoła, ani uczestniczyć we mszy świętej.
Wiele osób idzie jednak tego dnia do kościoła, by podziękować za odzyskanie niepodległości i możliwość życia w wolnej ojczyźnie. Święto 11 listopada w 2020 roku przypada jednak w okresie pandemii koronawirusa. W związku z panującym rygorem sanitarnym, liczba osób, które mogą uczestniczyć jednocześnie we Mszy Świętej została mocno ograniczona. Decyzja rządu ma na celu dbanie o zdrowie i życie osób wierzących, dla których udział we Mszy Św. może stanowić bezpośrednie ryzyko zakażenia koronawirusem. W związku z zagrożeniem wywołanym przez pandemię, biskupi zapowiedzieli również udzielanie dyspensy dla wszystkich wiernych od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Zamiast osobistego uczestnictwa w nabożeństwie, można na przykład obejrzeć transmisję Mszy w telewizji.
Święto 11 listopada
Święto 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).
Jak podaje wikipedia, święto 11 listopada zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.
W 2020 roku Dzień Niepodległości przypada w środę. Przypomnijmy, że 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
