Czy będzie konkurs na sekretarza w urzędzie miejskim w Czersku?

Anna Klaman
Wiceburmistrz Grzegorz Klauza (z lewej) od momentu zwolnienia sekretarza Grzegorza Zabrockiego wykonuje jego obowiązki. Najpewniej będzie konkurs i Klauza w nim wystartuje
Wiceburmistrz Grzegorz Klauza (z lewej) od momentu zwolnienia sekretarza Grzegorza Zabrockiego wykonuje jego obowiązki. Najpewniej będzie konkurs i Klauza w nim wystartuje Anna Klaman
Od opinii mecenasa zależy, czy burmistrz ogłosi konkurs na sekretarza. Od ewentualnego startu nie uchyla się wiceburmistrz Grzegorz Klauza.

Póki co wakatu nie ma, bo Grzegorz Zabrocki, zwolniony przez burmistrz Jolantę Fierek, jest do końca sierpnia na wypowiedzeniu. Nie świadczy przy tym pracy, obowiązki sekretarza wypełnia teraz wiceburmistrz Grzegorz Klauza.

Czy będzie konkurs na sekretarza? Pytała o to na ostatniej sesji radna Bogumiła Ropińska. Chciała się dowiedzieć, na podstawie jakich przepisów Fierek powierzyła wiceburmistrzowi pełnienie obowiązków sekretarza i na jak długo. Odpowiedź mecenas Grażyny Ziehlke była krótka. Tak - powinien być ogłoszony konkurs.
Dziś burmistrz Fierek mówi, że czeka jeszcze na pisemną opinię mecenasa Peplińskiego, ale w ustnej opinii skłania się do poglądu, że konkurs raczej powinien być ogłoszony.

- Warto pamiętać, że w trakcie kampanii wyborczej zapowiedziałam, że chciałabym połączyć funkcję sekretarza ze stanowiskiem wiceburmistrza - mówi burmistrz. - Wiceburmistrz Klauza oświadczył mi, że nie uchyla się od ewentualnego wystartowania w konkursie na sekretarza.

Burmistrz mówi, że najchętniej konkursu by nie ogłaszała, ale jeżeli będzie taka konieczność, to oczywiście do niego dojdzie. W każdym razie Klauza w razie drugiej umowy o pracę z Klauzą, jego wynagrodzenie się nie zwiększy i pozostanie na tym samym poziomie.

A co z rozstrzygnięciem konkursu na dyrektora SP ZOZ Czersku? Przypomnijmy, radna Ropińska zasugerowała, że w kontekście czerwcowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (chodziło o podobny konkurs na zastępcę dyrektora ds. medycznych innego SP ZOZ), należy się zastanowić, czy Wiesław Czechowski został powołany na stanowisko zgodnie z prawem. NSA uznał bowiem, że powołanie komisji konkursowej jest wyłączną kompetencją rady miejskiej, a nie burmistrza.

Co na to burmistrz Czerska Jolanta Fierek?
- W Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe - komentuje. - Nie chcę się powoływać na poprzedników, ale wiem, że burmistrz Marek Jankowski, wybierając kolejnych dyrektorów SP ZOZ, a więc Anatola Griniewicza, Marzenę Nawrot i Agnieszkę Derdowskę, również sam ustalał skład komisji. Zresztą, pani mecenas Grażyna Ziehlke nie zmienia zdania i podtrzymała swoją wcześniejszą opinię.

Ustawa o placówkach medycznych mówi przecież o organie zwierzchnim, przy czym nie definiuje go i nie wymienia. W naszym przeświadczeniu takim właśnie organem zwierzchnim jest właśnie burmistrz.

Zarządzenie burmistrz odnośnie wyboru Czechowskiego się uprawomocniło. Choćby w tym sensie, że nie było żadnego na nie odwołania. Ale oczywiście, jak zauważa włodarza, może być też tak, że "ktoś życzliwy" wystąpi do wojewody pomorskiego, by jego służby prawne sprawdziły, czy zarządzenie zostało wydane zgodnie z prawem. Fierek nie ma wątpliwości, że wszystkie decyzje dyrektora, w tym te o rozwiązaniu umowy z doktor Hanną Jankowską i innymi osobami świadczącymi usługi w Poradni Leczenia Uzależnień, są wiążące.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie