To inicjatywa starosty lipnow-skiego Krzysztofa Baranowskiego. Chodzi o budowę na terenie powiatu lipnowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wstępną koncepcję starosta przedstawił już w ubiegłym roku podczas spotkania z wójtami i burmistrzami.
- Budowa schroniska dla zwierząt to, co prawda, zadanie poszczególnych gmin, ale jako starosta chciałbym pomóc rozwiązać ten problem - mówi Krzysztof Baranowski.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Obecnie gminy w powiecie ponoszą wysokie, a często bardzo wysokie koszty związane z odłowem i pobytem bezpańskich zwierząt w placówkach na terenie całej Polski.
Budowa będzie kosztowna
Zdaniem starosty, budowa schroniska, choć będzie kosztowna, w ogólnym rozrachunku pozwoli zaoszczędzić gminom pieniądze. Zwiększy się także szybkość reagowania służb na informacje mieszkańców o błąkających się zwierzętach, które niejednokrotnie są agresywne i stwarzają zagrożenie, szczególnie dla małych dzieci.
- Przewiduję wzniesienie budynku lub budynków, w których oprócz pomieszczeń na około 300-400 zwierząt, znajdą się biura, magazyn żywności, pomieszczenia dla weterynarza oraz garaż dla specjalistycznego pojazdu służącego do transportu odłowionych zwierząt - mówi starosta. I podkreśla, że utworzenie tego typu placówki korzystne byłoby również ze względu na to, że powstałyby nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu.
Co teraz w sprawie tej inwestycji?
Na 24 lutego w Dworku Modrzewiowym przy Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi planowane jest posiedzenie komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego. W trakcie tego posiedzenia wspólnie z burmistrzami i wójtami ma być przedyskutowana sprawa budowy schroniska.
- Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni już wyrazili swą aprobatę dla podjęcia starań umożliwiających negocjacje z gminami w sprawie budowy schroniska - podkreśla starosta Baranowski.
Koszty budowy - połowę powiat, połowę gminy
W przypadku powodzenia tych negocjacji, zarząd powiatu wkrótce przedstawi konkretny plan i kosztorys inwestycji. Współpraca z gminami wiązałaby się z podpisaniem porozumienia, według którego połowę kosztów budowy pokryłby powiat, a pozostała kwota podzielona zostałaby pomiędzy poszczególne gminy. - Dzięki realizacji tej inicjatywy samorząd powiatowy pomógłby gminom rozwiązać sprawę bezpańskich zwierząt, a tym samym poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.
INFO Z POLSKI odc.21 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.