Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy grożą nam zwolnienia? Co trzeci Polak uważa to za mało prawdopodobne. Większość przewiduje, że ich sytuacja pozostanie bez zmian

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
ThisisEngineering RAEng/unsplash
Jak wynika z badania CBOS cytowanego przez resort pracy, blisko dwie trzecie Polaków deklaruje mniejsze lub większe poczucie pewności zatrudnienia w obecnym miejscu pracy. Podobny odsetek ocenia obecną sytuację na rynku pracy w Polsce pozytywnie.

65 proc. pracujących Polaków przebadanych we wrześniu br. przez CBOS stwierdziło, że obecna sytuacja w ich firmie jest pozytywna. Odmiennego zdania jest jedynie 9 proc. zatrudnionych. Porównując odpowiedzi z sierpnia, ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy zmieniła się nieznacznie - o 1 punkt proc. przybyło ocen pozytywnych, a ubyło negatywnych

Warto przeczytać:

Pracownicy zostali również zapytania oto jak, będzie wyglądać sytuacjach w ich firmie w ciągu najbliższego roku. Najwięcej odpowiedzi udzieliły osoby uważające, że ich sytuacja pozostanie bez zmian (58 proc.). Poprawy sytuacji oczekuje 20 proc. ankietowanych, natomiast pogorszenia sytuacji spodziewa się 12 proc. pracowników.

„Warto jednak dodać, iż badani zakładający, że w ciągu najbliższego roku nastąpią jakieś zmiany w sytuacji ich zakładów pracy, na ogół nie spodziewają się, że będą one zdecydowane. Co dziesiąty pracujący nie potrafi ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądać sytuacja w jego zakładzie pracy” – czytamy w raporcie.

W porównaniu do wcześniejszego miesiąca, o 2 punkty procentowe przybyło osób przewidujących poprawę sytuacji w ich pracy. O tyle samo ubyło osób spodziewających się pogorszenia warunków.

"Na twoje miejsce znajdziemy kilku chętnych" – czasem słyszy pracownik, który stara się, jak może, ale jego wysiłku i tak nie docenia przełożony. Niekiedy szef mówią wprost, że w najbliższym czasie szykują się zwolnienia. Innym razem pracodawcy próbują być subtelni. Da się jednak rozpoznać to, co mówią między słowami. Gdy pracownik będzie miał oczy szeroko otwarte i wyczulony słuch, sam sobie uświadomi, czy firma zamierza z nim dalej współpracować, czy niedługo mu podziękuje

8 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że wkrótce m...

Zdecydowana większość przebadanych Polaków deklaruje większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia – 73 proc.

Co ciekawe, co trzeci pracownik (33 proc.) uważa, że możliwość utraty obecnej pracy w skutek zwolnienia lub bankructwa czy likwidacji zakładu pracy, jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Jedynie 5 proc. ankietowanych deklaruje, że bardzo poważnie liczy się z utratą obecnej pracy. Taką możliwość dopuszcza 19 proc. badanych.

Jak wskazuje CBOS, ubyło jednak po raz kolejny osób, które uważają utratę obecnego zatrudnienia za mało prawdopodobną (33 proc.). Ostatni raz taki odsetek notowany był w sierpniu 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska