Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki wciąż kuszą. Młodzi Polacy z powrotem ruszyli do pracy za granicę

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Według raportu główną motywacją Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę są uwarunkowania ekonomiczne.
Według raportu główną motywacją Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę są uwarunkowania ekonomiczne. Paweł Relikowski
Pomimo obaw przed drugą falą epidemii COVID-19, wzrasta zainteresowanie Polaków wyjazdami do pracy za granicę - wynika z raportu firmy OTTO Work Force. Co ciekawe, chętnych do wyjazdu jest więcej, niż przed pandemią.

Rynek pracy w Polsce mierzy się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronowirusa. Choć stopa bezrobocia według resortu pracy wynosi 6,1%, to najnowsze prognozy wskazują, że pod koniec roku wzrośnie ona nawet do 8%. Oznacza to kolejne tysiące osób bez pracy.

Warto przeczytać:

Niestety trudno dziś przewidzieć dokładnie, co przyniesie najbliższa przyszłość i jak ostatecznie będzie kształtowała się polska gospodarka i rynek pracy. Niepewność potęguje obawa o drugą falę epidemii.

Taka sytuacja sprzyja wzrostowi zainteresowania wyjazdem do pracy za granicę, zwłaszcza wśród młodych osób. Dzięki zdalnym formą nauczania wprowadzonym na uczelniach wyższych, młodzi ludzie mają możliwość poszukiwania pracy z dala od miejsca zamieszkania czy nauki, stawiając najpierwszym miejscu korzyści ekonomiczne.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Największą grupę wyjeżdżających do pracy za granicę, jak wynika z raportu wydanego przez OTTO Work Force, stanowią osoby stosunkowo młode. Zdecydowana większość to pracownicy w wieku od 18 do 25 lat (45%) oraz od 26 do 35 lat (27%).

Kolejną grupę stanowią osoby w wieku od 36 do 50 lat (22%) oraz powyżej 50 lat (6%). Do pracy tymczasowej w Holandii najczęściej wyjeżdżają mężczyźni (67%), posiadający średnie wykształcenie (72%).

- Zainteresowanie Polaków wyjazdami do pracy do Holandii i Niemiec widocznie wzrasta. Szacujemy, że chętnych do pracy za granicą jest niemal o 30% więcej niż w poprzednim roku. Wśród osób, które wstępnie odpowiadają na nasze oferty pracy, aż 92% jest rzeczywiście zdecydowanych na wyjazd. Spowodowane jest to głównie chęcią odrobienia strat finansowych wynikających z redukcji miejsc pracy lub obniżki wynagrodzenia. Istotną grupę wśród wyjeżdżających stanowią studenci, którzy dzięki zajęciom w trybie online mogą pogodzić naukę z pracą zarobkową. Wielu z nich przedłużyło pracę wakacyjną ze względu na brak konieczności powrotu do Polski na studia” – mówi Patrycja Liniewicz, ekspert z firmy OTTO Work Force.

Warto przeczytać:

Główną motywacją Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę są kwestie ekonomiczne. Najwięcej ankietowanych (77%) wskazało, że do wyjazdu zachęcają ich wyższe zarobki niż w ojczyźnie 33% badanych wskazało, że powodem wyjazdu jest utrata zatrudnienia, a 29% chce wyjechać z powodu obniżki wynagrodzenia w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska