Spis treści
Różne formy pomocy dla rolników
Ministerstwo odniosło się do wniosku ws. uruchomienia preferencyjnej linii kredytowej dla mikro i średnich przedsiębiorstw w ramach kodów PKD 46.2, czyli sprzedaży hurtowej płodów rolnych i żywych zwierząt.
Jak czytamy w piśmie, pomoc udzielana jest m.in. „prowadzącemu działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż, lub obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych, o którym mowa w przepisach o nasiennictwie, lub skupu lub mrożenia owoców miękkich, jeżeli nabył zboża w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r., nasiona roślin rolniczych od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 15 października 2023 r. lub owoce miękkie w okresie od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 30 września 2023 r. od:
- producenta rolnego, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż lub skupu owoców miękkich, który nabywa zboża lub owoce miękkie od producenta rolnego, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności”.
Dopłata do oprocentowania dla małych i średnich przedsiębiorstw
W praktyce polega ona na stosowaniu przez okres nie dłużej niż 18 miesięcy dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, które zostały udzielone podmiotowi do dnia 15 października 2023 r. Przy tym mechanizmie oprocentowanie należne bankowi wynosi 2 proc. Na ten moment nie wiadomo nic o innych formach wsparcia dla mikro i średnich przedsiębiorstw rolniczych.
Źródło: KRIR, MRiRW
