Można biegać? Jeździć na rowerze? Wstęp do lasu
Koronawirus: czy można biegać i uprawiać sport? W związku z trwającą pandemią, polski rząd wprowadził mnóstwo zakazów i ograniczeń dotyczących przemieszczania się, w tym również tych dotyczących uprawiania sportu, m.in. biegania czy jazdy na rowerze. Od początku rządzący zalecali pozostawanie w domach i jak największą izolację. Porady zamieniły się w zakazy dotyczące biegania, uprawiania sportu i wyjść z domów w ogóle.
Przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2020 roku precyzowały, w jakich sytuacjach można było opuszczać miejsce zamieszania:
- droga do pracy i z pracy, wyjścia służbowe oraz zakup towarów i usług z tym związanych
- zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (opieka zdrowotna, niezbędne zakupy)
- wolontariat na rzecz przeciwdziałania skutkom koronawirusa
- sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego (z ograniczeniem liczy osób)
Potem dodatkowo wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Zamknięte zostały też parki, plaże, place zabaw. W tych miejscach obowiązywał absolutny zakaz uprawiania sportu i rekreacji. Nie wolno korzystać również z rowerów miejskich.
Gdzie można biegać? Kary za bieganie? Nowe zasady
Czy już można biegać? W połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powolne luzowanie zakazów. I tak [b]od 20 kwietnia otwarte są lasy i parki, zluzowane zostały zasady przemieszczania się.
Poniedziałek w polskim lesie. Ruszyli biegacze [memy]
Nadal obowiązują zakazy gromadzenia się. Jednocześnie rządzący ogłosili, że obowiązywać będzie "zasada trzech i"
- izolacja
- identyfikacja
- informatyzacja (praca zdalna)
Możliwe już jest wejście do lasów, parków, wróciła więc możliwość przemieszczenia się w celach rekreacyjnych, a to oznacza, że policja nie powinna już karać za bieganie czy jazdę na rowerze.
UWAGA! Sport nadal uprawiać trzeba z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności. Za ich nieprzestrzeganie (np. nieuzasadnione gromadzenie się, brak maseczki poza terenami leśnymi) nadal grożą kary i mandaty.
Biegani, gra w piłkę, rower. Sport nowe zasady
25 kwietnia Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie "odmrażania" sportu:
- tak jak ustalono wcześniej, można biegać, jeździć na rowerze, uprawiać sport (wg określonych zasad, tzn. z zachowaniem środków ostrożności)
- od 4 maja, nastąpi otwarcie boisk, na których będzie mogło przebywać sześć osób czy kortów tenisowych (max dwie osoby)
- w trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, obiekty zamknięte i również z maksymalnie sześcioosobowym składem
- ostatni etap - m.in. otwarcie basenów, siłowni i sal fitness nie ma jeszcze wyznaczonej daty. Będzie zależał od dyscypliny społecznej i rozwoju pandemii
Nadal obowiązywać będzie zasada dystansu społecznego. Należy więc unikać zatłoczonych miejsc - parków, skwerów czy popularnych części lasów i wybierać mniej uczęszczane miejsca.
Uwaga! Nie powinniśmy korzystać z siłowni na wolnym powietrzu, odwiedzać miejsc, które wciąż są zamknięte (miejsca małej infrastruktury leśnej, urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania) - za to nadal grożą kary.
Sport. Kiedy żużel, piłka nożna?
Dodatkowe powody do zadowolenia mają fani ekstraligi żużlowej i piłkarskiej ekstraklasy.
- Podjąłem decyzję o powrocie do gry ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej - zapowiedział premier. - Pierwszy gwizdek nie będzie już jutro, ale mamy ściśle ustalony plan. Piłkarze mogą wrócić na boiska już pod koniec maja. Z kolei na początku maja będą mogli wrócić do treningów - mówił.
Data startu ekstraligi żużlowej to 12 czerwca, a piłkarska ekstraklasa wróci na przełomie maja i czerwca.
Piłkarze i żużlowcy póki co, będą rywalizować bez kibiców na stadionach, ale otwarcie trybun może nastąpić jeszcze w tym sezonie.
Do treningów powoli wracać też będą olimpijczycy. Ministerstwo zdrowia zdecydowało, że na początek otworzy Centralne Ośrodki Sportu w Wałczu i Spale. Treningi mają się tam odbywać z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności i izolacji.
KORONAWIRUS. JAK DBAĆ W FORMĘ? ĆWICZENIA W DOMU DLA POCZĄTKUJĄCYCH. JOGA, CARDIO, TABATA
Maseczki gdzie nosić? Czy w lesie trzeba nosić maseczkę
Jednocześnie warto przypomnieć, że każdy, kto przebywa w przestrzeni publicznej, jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa. Obowiązek noszenia maseczek (lub szali, chust) wprowadzono 16 kwietnia, do odwołania.
Czy w lesie trzeba nosić maseczkę?
Nie ulega wątpliwości, że biegać w maseczce ochronnej jest dość trudno. I o ile w przestrzeni publicznej trzeba zakrywać usta i nos, o tyle w lesie możemy z tego zrezygnować.
Zgodnie w rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 roku wprowadzonego obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby przebywającej na terenie lasu.
Biegając lub spacerując w lesie nie ma obowiązku noszenia maseczki.
Maseczki ochronne obowiązkowe. Są też takie dla kibiców sportu
Koronawirus. Bieganie, uprawianie sportu
Ministerstwo zdrowia i władze przestrzegają, że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. I apelują - zostańmy w domach i jak najbardziej izolujmy się od innych. - Taka izolacja pozwoli nam uniknąć bardzo szybkiego i drastycznego wzrostu zachorowań - zapewniał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
