Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można w zgodzie rozstać się z firmą? Tak! Podpowiadamy, jak to zrobić

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected] tel. 52 32 63 161 fot. SXC
Podpisanie porozumienia stron, potem uścisk dłoni - właśnie tak możemy pożegnać się, gdy sami odchodzimy z pracy
Podpisanie porozumienia stron, potem uścisk dłoni - właśnie tak możemy pożegnać się, gdy sami odchodzimy z pracy
- Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Od czterech lat pracuję w tym samym zakładzie pracy. Obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Mam ciekawą propozycje pracy. Chciałabym szybciej rozwiązać umowę o pracę. Jak to zrobić? - pyta pani Grażyna z Rypina

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest najbezpieczniejszym i najdogodniejszym dla obu stron sposobem rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik może być zainteresowany rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia stron z różnych powodów. Mogą decydować względy osobiste, np. konieczność wyjazdu za granicę. Najczęściej jednak pracownik zainteresowany jest szybkim odejściem z firmy, gdy dostanie ofertę lepszej pracy. Ma to szczególnie znaczenie wówczas, gdy pracownika wiąże, np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a oferta nowej pracy jest krótsza.

Za porozumieniem stron

Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia w zaproponowanym przez pracownika terminie, pracownikowi pozostaje rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pod warunkiem jednak, że nadal będzie zainteresowany odejściem z firmy.

Odmowa pracodawcy na rozwiązanie umowy w uzgodnionym terminie nie przeszkadza, aby pracownik szukał porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia.

Może się zdarzyć, że pracodawca ze względu na potrzeby firmy nie przyjął oferty pracownika na rozwiązanie umowy w zaproponowanym terminie, ale wyrazi zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, np. z trzymiesięcznego na miesięczny.

Czytaj też: Co robimy w pracy poza pracowaniem?

Żadna ze stron nie musi również podawać przyczyn zawarcia porozumienia.

Przede wszystkim strony powinny uzgodnić termin, w którym nastąpi rozwiązanie umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy może nastąpić w każdym czasie, strony mogą tutaj uzgodnić dowolny odpowiadający im termin.

Stosownie do swojej woli strony mogą więc uzgodnić, że umowa ulega rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym z dnia na dzień. Treść porozumienia powinna więc zawierać oświadczenie woli obu stron o rozwiązaniu umowy o pracę oraz określenie terminu rozwiązania umowy.

W porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę strony mogą uzgodnić również inne postanowienia dotyczące rozwiązania umowy o pracę. Można na przykład w porozumieniu takim ustalić, że pracownik w dniu rozwiązania umowy o pracę otrzyma od pracodawcy odprawę pieniężną i określić sposób wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego.


Wypowiedzenie w każdym czasie

W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron nie mają zastosowania przepisy ochronne wprowadzające w określonych sytuacjach lub wobec określonych grup pracowników tzw. zakazy wypowiadania umów o pracę. Oznacza to, że m.in. w przypadku porozumienia nie obowiązuje zakaz dotyczący wypowiadania umów o pracę w okresach ochronnych, a strony mogą swobodnie określić datę ustania zatrudnienia.

Czytaj też: Lubisz spać? Ta praca jest dla Ciebie!

Porozumienie stron zakłada wolę obu stron rozwiązania umowy o pracę. Jeśli powodem rozwiązania umowy o pracę są przyczyny ekonomiczne, zmiany organizacyjne (tzw. przyczyny niedotyczące pracowników), to pracownikowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej.

Odprawa przysługuje nawet wówczas, gdy to pracownik - spodziewając się zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy - występuje z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska