Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Mamy aktualną odpowiedź NFZ

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Są wyjątkowe sytuacje, w których można zwrócić się do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Swoją prośbę trzeba jednak udokumentować.
Są wyjątkowe sytuacje, w których można zwrócić się do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Swoją prośbę trzeba jednak udokumentować. Archiwum
Są wyjątkowe sytuacje, w których można zwrócić się do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe.

Zadzwoniła do nas Czytelniczka z Bydgoszczy. Ma wyznaczony termin wyjazdu do uzdrowiska na drugą połowę grudnia tego roku. - Ucieszyłam się bardzo, gdy przeczytałam w skierowaniu, że pojadę nad morze. Niestety, okazało się, że wyjazd pokrywa się z terminem ślubu córki. Tę datę wybrali z ponadrocznym wyprzedzeniem. Chciałabym przełożyć wyjazd do sanatoriom, ale boję się, że spadnę na koniec kolejki i znowu będę musiała czekać dziesięć miesięcy. Czy ślub córki jest wystarczającym powodem, by NFZ uwzględnił moją prośbę i wyznaczył mi nowy, niezbyt odległy termin? - dopytuje pani Wanda, prenumeratorka z Bydgoszczy.

Kiedy można zmienić termin wyjazdu do sanatorium?

Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, informuje, że są wyjątkowe sytuacje, w których można zwrócić się do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego.

- Ślub własny lub dziecka jest przesłanką do wystąpienia z wnioskiem o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium - mówi Barbara Nawrocka.

Jak dodaje, jeśli nie możemy wyjechać do uzdrowiska w wyznaczonym przez NFZ terminie, to powinniśmy zwrócić skierowanie do Funduszu, aby np. mógł w tym czasie pojechać inny pacjent. Wraz ze zwrotem skierowania należy napisać prośbę do NFZ o zmianę terminu wyjazdu i podać powód. Musi być to jednak udokumentowane, np. zaświadczenie o wizycie u lekarza, sprawa w sądzie, wykupiony wcześniej prywatny wyjazd itp.

Innymi przesłankami do wystąpienia do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego są np.:

  • nagła choroba,
  • śmierć najbliższej osoby,
  • oraz inne losowe zdarzenia, których pacjenci nie mogli wcześniej przewidzieć.

Kiedy można wyjechać z tzw. zwrotów?

Jeśli pacjent dostał odległy termin wyjazdu do sanatorium, a chce skorzystać z niego szybciej, to może zgłosić się do NFZ i zostanie mu zaproponowany szybszy wyjazd, na przykład z tak zwanych zwrotów. Niekoniecznie będzie to miejsce wskazane wcześniej w skierowaniu.

O zwroty można pytać dzwoniąc pod numery tel.: 52 325 29 25, 52 325 29 34 oraz pod numer infolinii 800 190 590.

- Pacjent, który chce wyjechać w ramach „zwrotów”, powinien być przygotowany na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami musi minąć 18 miesięcy od powrotu z poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Częściej do sanatorium wyjeżdżać nie można.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska