Zgodnie z kalendarzem kościelnym, uroczystości Pierwszych Komunii Świętych odbywają się w maju i czerwcu.
W tej chwili obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Pojawiły się obostrzenia: pozamykane szkoły, galerie handlowe. Kościół dał dyspensę od niedzielnych mszy. Już wiadomo, że nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w sobotę wielkanocną.
Zgodnie z zaleceniami Episkopatu, podczas nabożeństw wewnątrz kościoła może przebywać maksymalnie 50 osób. We wtorek (24 marca) premier poinformował o zaostrzeniu kwarantanny. Od środy, 25 marca zakazuje się zgromadzeń powyżej 2 osób (wyjątek stanowi rodzina).
Na razie nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca Pierwszych Komunii Świętych. W wielu diecezjach pojawia się informacja, że sytuacja będzie jasna w kwietniu, kiedy zapadną wiążące postanowienia.
Na Pomorzu Zachodnim kuria odwołuje zaplanowane na maj uroczystości.
To także ważne decyzje dla restauratorów. Aktualnie Pierwsze Komunie odbywają się bardzo często nie w domach a w lokalach gastronomicznych, które decyzją rządu są zamknięte dla klientów. Możliwe jest jedynie zamówienie jedzenia na wynos.
Już wiadomo, że nadchodzące święta Wielkanocne będą inne niż znamy.
W tym roku nie będzie święcenia pokarmów i Niedzieli Palmowej w znanej nam postaci.
Watykan wydał specjalne zalecenia, do których w czasie światowej epidemii stosować mają się kościoły. Dotyczą one między innymi Wielkiej Soboty.
"Przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje liturgia Słowa. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje liturgia eucharystyczna – podaje Kongregacja.
Na temat ewentualnego przełożenia Wielkanocy w 2020 roku na inny termin specjalne oświadczenie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wiadomo już, że święta wielkanocne 2020 z pewnością nie zostaną przesunięte.
