Przede wszystkim pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Od tej zasady obowiązuje jednak kilka wyjątków. Nie stosuje się jej do pracownicy zatrudnionej na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.
Natomiast umowa o pracę zawarta na dłuższy okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży jest możliwe, gdy kobieta ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze, czy też popełni przestępstwo, które uniemożliwia jej dalszą pracę na danym stanowisku. Ponadto można ją zwolnić w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Na podobnych zasadach jak w okresie ciąży przed zwolnieniem chroniony jest pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Jak z powyższego wynika nie należy obawiać się zwolnienia z pracy w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Na tych samych zasadach ochrona przed zwolnieniem przysługuje ojcom wychowującym dziecko, którzy skorzystają z części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez matkę.
Dodatkowy macierzyński i ojcowski
Od stycznia przyszłego roku pracownik będzie mógł uniknąć zwolnienia, jeżeli skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Docelowo będzie on wynosił sześć tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub osiem tygodni w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy jednym porodzie. Od przyszłego roku dodatkową ochronę przed zwolnieniem uzyskają pracownicy ojcowie. Będą oni mieli prawo do dwutygodniowego urlopu macierzyńskiego.
Urlop ojcowski podobnie jak urlop macierzyński nie chroni pracownika przed zwolnieniem dyscyplinarnym lub wypowiedzeniem umowy o pracę w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Na wychowawczym
Sposobem na uniknięcie zwolnienia z pracy może być skorzystanie z urlopu wychowawczego. W okresie tym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy przez pracodawcę jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.