https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w obawie przed Koronawirusem? PIP wyjaśnia

Magdalena Walczak-Grudzka
pixabay.com
Koronawirus w Polsce. Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w obawie przed koronawirusem? Co może a co powinien zrobić pracodawca? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia.

Koronawirus w Polsce

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia wątpliwości dotyczące przepisów prawa pracy, między innymi tego, czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy? Czy kierowca może odmówić wyjazdu w trasę z powodu koronawirusa? Albo czy może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus?

Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z art. 210 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje uprawnienie do powstrzymania się od wykonywania pracy jeżeli "warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika". Innymi słowy, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.

Sprawdź koniecznie

Pracownik musi niezwłocznie zawiadomić o takiej sytuacji swojego przełożonego.

Eksperci wyjaśniają, że pracownik może odsunąć się od wykonywania pracy lub opuścić miejsce wykonywania pracy, powołując się na art. 210 Kodeksu pracy. O sposobie i miejscu wykonywania pracy decyduje pracodawca, a pracownik - nawet w takiej sytuacji - musi być do dyspozycji pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca może zaproponować pracę w innym budynku lub zmienić sposób organizacji pracy, a pracownik jest zobowiązany wykonywać te polecenia.

Pracownik, którego pracodawca wysyła w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju, tzn. narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Jeśli nie wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, powinniśmy funkcjonować tak, jak dotychczas.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia powiedział: - Zalecanie pracownikom, którzy wrócili z Włoch, by zostali w domu, nie jest podyktowane wiedzą medyczną. Jeśli nie wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, powinniśmy funkcjonować tak, jak dotychczas.

Osobom, które dopiero co wróciły z terenów objętych dużymi zachorowaniami, a nie mają żadnych objawów, które by wskazywały na to, że zaraziły się koronawirusem, nie przysługuje urlop od pracy.

Koronawirus oczami internautów. Zobacz memy, które oswajają groźnego wirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Memy o koronawirusie i kwarantannie obnażają prawdziwe uczuc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy kasjer w markecie może odmówić pracy ?

J
Ja

A co z restauracjami? Kelnerzy/barmani przebywają w otoczeniu kichajacych, chuchajacych obcych ludzi? Czy to zagrozenie?

G
Gość

Zamknięte szkoły A pracodawca mówi do ucznia jak szkola zamknięta to Ciebie widzę na praktykach,czy taki jest obowiazek

a
asd

A czy pracownik może odmówić pójścia na badania okresowe ze względu na zwiększone ryzyko zarażenia koronawirusem w przychodni co zagraża jego życiu i zdrowiu?

G
Gość

a zaraz potem otrzyma wypowiedzenie ;D

G
Gość
1 marca, 9:11, Andrzej:

A jak wygląda formalnie jeśli pracodawca nie może wywiązać się z umowy z klientem ze względu odmowy pracy przez pracownika ?

1 marca, 21:46, Gość:

Niech byznesmen sam robi, byznes to ryzyko. Albo niech idzie na kasę do jakiegoś sklepu.

Nie zawsze to wina biznesmena są różni szefowie, przykro mi że trafiłeś akurat na takiego o którym źle myślisz. Wyobraź sobie teraz sytuację w której to pracodawca dba o pracownika. Moje pytanie brzmi co może zrobić pracodawca gdy pracownik odmówi pracy że względu na warunki sanitarne, pracodawca też nie jest za to odpowiedzialny i nie może wykonać pracy pracownika bo wie że jest zagrożenie.

E
Einar thorwaldsen

Pracownik 'może' powstrzymać się od wykonywania pracy i od kąd tylko wyjdzie już nie musi więcej przychodzić . Tyle w kwestii wyjaśnień PIP å tego co zrobią pracodawcy.

G
Gość

chinole mi przysłali zarazę w zamówionej paczce i teraz mam gorączkę

G
Gość

A to ja mam inne pytanie - pracuje w firmue, gdzie wrecz na porzadku dziennym przyjezdzaja audyty klientow zarowno z Chin jak i Wloch

p
pytanie

A jakie jest prawo gdy Niemcy Polaka wysyłają w tereny zagrożone lub odradzane w najbliższym okresie przez GIS ?

p
pytanie

A jakie jest prawo gdy Niemcy Polaka wysyłają w tereny zagrożone lub odradzanie w najbliższym okresie przez GIS ?

p
ponimaja

Ja ukończyłam kierunek na Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i same zajęcia wspominam bardzo, ale to bardzo pozytywnie. Dużo praktycznej wiedzy, fajne godziny odbywania się zajęć no i w weekendy! Ja pracowałam, więc to było dla mnie mega ważne.

G
Gość
1 marca, 9:11, Andrzej:

A jak wygląda formalnie jeśli pracodawca nie może wywiązać się z umowy z klientem ze względu odmowy pracy przez pracownika ?

Niech byznesmen sam robi, byznes to ryzyko. Albo niech idzie na kasę do jakiegoś sklepu.

G
Gość
1 marca, 06:09, Gość:

My tu mówimy o koronavirusie i higienie A na wielu budowach nie ma nawet czystej bieżącej wody. Stoją toy toy rąk nikt nie myje i choroby rozprzestrzeniają się.

To tylko Salomonella.

A
Andrzej

A jak wygląda formalnie jeśli pracodawca nie może wywiązać się z umowy z klientem ze względu odmowy pracy przez pracownika ?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska