Czy rozliczając PIT w maju, stracę ulgi i możliwość odliczenia 1 proc.?

(TIK)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum/Polska Press
- Podobno jak ktoś rozliczy PIT w maju (bo czas wydłużono do końca maja), to nie będzie można odliczyć w maju ulg i 1 proc. Czy to prawda? - pyta internauta.

To nieprawda.

- Aktualnie żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia prawa do skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych z wyłączeniem OPP (1 proc. podatku) od ustawowego terminu złożenia zeznania, tj. zgodnie z ustawą do 30 kwietnia roku następującego po roku którego dotyczy zeznanie podatkowe. W aktualnym stanie prawnym nawet wspólne rozliczenie podatkowe (małżonkowie, osoby samotnie wychowujące) jest możliwe bez względu na to, czy zeznanie złożono w terminie ustawowym bądź też nie - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

- Inaczej jest z kwestią skorzystania z odliczenia 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tutaj ustawodawca w art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa ten czas na okres 1 miesiąca od upływu terminu określonego w art. 45 ust. 1 ustawy, czyli do dnia 30 maja - dodaje Bartosz Stróżyński.

Może to Cię też zainteresuje...

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie