Wasz 1 procent może zdziałać cuda! Podziel się nim

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
1 procent znaczy bardzo wiele.
1 procent znaczy bardzo wiele. Tomasz Czachorowski
Zastanawiacie się komu oddać swój 1 procent? Przypominamy dzielnych maluchów z regionu, dla których część podatku to wielkie wsparcie - bowiem daje możliwość dalszego leczenia i rehabilitacji.

- W województwie kujawsko-pomorskim w 2019 r. kwota 1 proc. podatku przekazanego na organizacje pożytku publicznego (OPP) wyniosła ponad 37,3 mln zł - wylicza Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Bydgoszczy. - W tym prawie 11,5 mln zł przekazali podatnicy rozliczający się w trzech bydgoskich urzędach skarbowych. W roku poprzednim w naszym województwie na OPP przekazano blisko 28,1 mln zł, natomiast dwa lata temu - 28,6 mln zł.

- 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego przekazało w naszym województwie ponad 713 tys. podatników. W roku poprzednim w Kujawsko-Pomorskiem 1 proc. podatku na OPP przekazało blisko 505 tys. podatników, natomiast dwa lata temu ponad 506 tys. podatników - dodaje Bartosz Stróżyński.

Podatnicy z naszego województwa wsparli w ten sposób w ubiegłym roku 2986 organizacji. Najwięcej środków z Kujawsko-Pomorskiego przekazano do: 1. Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” (7910708,27 zł), 2. Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (3123054,48 zł), 3. Avalonu - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (1793374,13 zł), 4. Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals” (728132,79 zł), 5. Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej (617269,93 zł), 6. Fundacji WOŚP (613862,64 zł), 7. Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” (609571,43 zł), 8. Fundacji „Światło” (584429,00 zł), 9. Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole (509702,23 zł), 10. Fundacji Studenckiej “Młodzi - Młodym” (495523,69 zł).

Dodatkowo np. w II US w Bydgoszczy podatnicy przekazali kwotę 1 proc. w wysokości 185734,70 zł na Hospicjum im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, a w III US w Bydgoszczy kwotę 156389,60 zł na Stowarzyszenie im. Sue Ryder zarejestrowane w Solcu Kujawskim - podaje IAS.

354 - Tyle OPP z naszego regionu jest uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych w 2020 r.

8808 - Tyle OPP uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego za 2019 r. w 2020 jest w całym kraju.

Od lewej: Antoś, Luiza i Piotruś
Od lewej: Antoś, Luiza i Piotruś nadesłane i T. Czachorowski

Kolejna bitwa przed nim

Pamiętacie Antosia z Murowańca (gmina Białe Błota, powiat bydgoski)? Ma teraz 6 lat. Krótko po narodzinach lekarze zdiagnozowali u niego m.in. opóźnienie psychoruchowe, obniżenie napięcia mięśniowego, wodogłowie, niedosłuch. Maluch, z pomocą rodziców i braci, dzielnie sobie radził. Ale pod koniec 2018 r. rozpoznano u niego młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. To rzadki rodzaj raka. Jedyną skuteczną metodą jest przeszczep szpiku. Wiosną 2019 r. chłopiec miał pierwszy przeszczep. Udało się znaleźć niespokrewnionego dawcę. Po przeszczepie ostra białaczka szpikowa wróciła.

„Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przekazali nam swój 1 proc. podatku na rzecz Antosia. Jak wiecie Antka czeka drugi przeszczep szpiku. Pamiętajcie proszę o Antosiu również w tym roku rozliczając swój 1 procent podatku” - pisała kilka dni temu na Facebooku mama Antosia - pani Wioletta.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. KRS 0000186434. Cel: Antoni Bąk 364/B.

Nie przestawajmy wierzyć w nią

Przypomnijmy sobie śliczną roześmianą Luizę spod Inowrocławia, która choruje m.in. na mózgowe porażenie dziecięce (skutek zapalenia opon mózgowych). Trzy lata temu nie chodziła, poruszała się na czworakach.

„Z całego serca dziękuję za wszelką pomoc przez te lata!” - pisze na stronie fundacji Luizka. „Obecnie mam 8 lat i coraz lepiej sobie radzę dzięki stałej i intensywnej rehabilitacji. A to dzięki Wam, czyli osobom o dobrym sercu, które potrafią myśleć o innych. Cieszę się, że mogę mówić coraz lepiej. Chodzę przy pomocy ortez i pionizatora. Niestety zachorowałam na padaczkę i muszę zażywać leki przez co przybieram na masie, a to opóźnia rehabilitację. Ale nie poddajemy się z rodzicami. Najważniejsze, że czujemy, że możemy liczyć na wsparcie od Państwa. Nie przestawajcie wierzyć z nami. Proszę o każdą pomoc.”

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. KRS 0000186434. Cel: Luiza Berlińska 254/B.

Fan kolei i kolejny wojownik

Piotruś „Waleczny” z Bydgoszczy w tym roku skończy już 11 lat. W 2012 r. zdiagnozowano u niego guza mózgu. Ciężkie chemioterapie, rehabilitacje, leczenie immunologiczne w Tel Avivie... To wszystko przyniosło efekty, ale terapia, niszcząc raka, niszczyła też jego ciało. Rak został pokonany. Piotruś w październiku 2018 r. zaczął przyjmować hormon wzrostu.

„Korzystając z okazji chciałbym Wam, moi Przyjaciele, bardzo mocno podziękować za okazywane wsparcie oraz za wszystkie wpłaty na moje konto w Fundacji Słoneczko” - dziękował Piotruś. „Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu komu chcielibyście przekazać swój 1 proc. podatku, to byłbym zaszczycony gdyście wpisali w swoje rozliczenie roczne, KRS „mojej” fundacji. M.in. właśnie dzięki Wam i środkom zgromadzonym na subkoncie, ciężka walka o powrót do pełnej sprawności jest łatwiejsza”. Dzięki tym środkom chłopiec uczestniczył już w turnusach rehabilitacyjnych, uczęszczał na rehabilitację, m.in. integrację sensoryczną, terapię ręki, zajęcia z logopedą. Ale jeszcze długa droga przed nim.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. KRS 0000186434. Cel: Piotr Wojciechowski 234/W.

Chcesz wesprzeć jakąś organizację pożytku publicznego?

Listę uprawnionych do otrzymania 1 proc. znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności (https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp).

Jak przekazać swój procent

- Podatnicy mają możliwość przekazywania 1 proc. swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) od 2004 r. Wówczas swój 1 proc. przekazało 80 tys. podatników, a przekazana kwota to 10,4 mln zł. Dla porównania w 2019 r. 1 proc. podatku na rzecz OPP zadeklarowało ok. 14,5 mln podatników, a przekazana kwota to 874,4 mln zł - podaje rzecznik IAS w Bydgoszczy. - Podatnik samodzielnie wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne, przekazując 1 proc. z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki - rozdysponowuje on jedynie kwotą, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

W serwisie podatki.gov.pl wybierz „Twój e-PIT”. Uwierzytelnij się. Wpisz swoje dane: PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2019 rok i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2018. Lub użyj profilu zaufanego. Na głównym ekranie zobaczysz informację o „OPP”.

Jeśli robisz to po raz pierwszy wybierz z listy nr KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1 proc. podatku. Wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz). Zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1 proc. podatku.

Jeśli chcesz zmienić OPP wybierz opcję „Zmieniam organizację”. Wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 proc. Wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz). Zatwierdź zmianę

Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy wybierz opcję „Zmieniam organizację”. Nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym. Zatwierdź zmianę.

Po wszystkim zaakceptuj i wyślij zeznanie.

- Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1 proc. podatku - wyjaśnia Bartosz Stróżyński. - Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc., według informacji z ubiegłego roku. Możesz edytować te dane. „Twój e-PIT” wylicza kwotę 1 proc. podatku na podstawie aktualnych danych.

Czytelnicy pytają

- Co roku przekazuję 1 procent podatku dla potrzebujących. Czy do tego też potrzeba mikrorachunku? - pyta pani Edyta z Bydgoszczy.

- Nie, ponieważ w tym przypadku mówimy o odpisie od podatku. 1 procent przekazujemy w deklaracji PIT za poprzedni rok - odpowiada Ewa Szymanik-Korek, ekspertka Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie