Spis treści
Poniedziałek Wielkanocny 2025
Drugi dzień świąt wielkanocnych w Polsce nazywany jest Lanym Poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. W 2025 roku Poniedziałek Wielkanocny przypada 21 kwietnia.
Tego dnia zgodnie z tradycją oblewamy się wodą.
Drugi dzień świąt wielkanocnych, czyli Poniedziałek Wielkanocny to dzień ustawowo wolny od pracy w Polsce.
Wielu katolików zastanawia się, czy 21 kwietnia - w drugi dzień świąt wielkanocnych - uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe. Warto przyjrzeć się przepisom kościelnym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czy Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane?
Wiele osób zastanawia się, czy 21 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Czy w Lany Poniedziałek wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?
Niektórzy mogą się zdziwić, bowiem Poniedziałek Wielkanocny NIE JEST świętem nakazanym w kościele rzymskokatolickim. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku wzięcia udziału we mszy świętej tego dnia. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej dotyczy jedynie dni świątecznych nakazanych.
O tym, czy uczestnictwo we mszy 21 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim:
"Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Oznacza to, że katolicy nie muszą iść do Kościoła 21 kwietnia i nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w Poniedziałek Wielkanocny.
Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
wszystkie niedziele
1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
6 stycznia - Święto Trzech Króli
Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia - Boże Narodzenie
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Podsumowując, Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym w Kościele katolickim. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w liturgiach tego dnia, choć wielu z nich decyduje się na udział w tych ważnych wydarzeniach, aby głębiej przeżywać tajemnice wiary i radość ze Zmartwychwstania.