
Czy wiecie, co to Szczodre Gody i kiedy kwitł kwiat paproci? Zobaczcie te dawne słowiańskie zwyczaje
Czy wiecie, co oznacza puste miejsce przy stole, kiedy malowano jajka i kto wyruszał na poszukiwania kwiatu paproci?
Będziecie zdziwieni, jak wiele z dawnych słowiańskich zwyczajów przetrwało do naszych czasów.
>>O dawnych świętach i obrzędach przeczytacie na kolejnych slajdach<<
Wideo: Info z Polski 19.04.2018

Jare Gody
Pożegnanie zimy i przywitanie wiosny to Jare Gody. Słowianie świętowali je w okolicach 20 marca.
Najważniejszymi bóstwami, do których się zwracano, była Marzanna i Jaryło. Pierwsza była usposobieniem zimy, a gdy ta się kończyła, przemieniała się w Dziewannę. Aby nastała wiosna, trzeba było jednak najpierw spalić Marzannę. Czasami ją również topiono.
Płonęły ogniska, a z gałązek wierzby i leszczyny przygotowywano wiechy, które następnie umieszczano na dachach nowych domów, by odpędzić zło.
Ucztowano, śpiewano i tańczono. Malowano również jajka.

Noc Kupały
W czerwcu, a dokładnie 21-22, obchodzono Noc Kupały. Płonęły ogniska, przez które przeskakiwano i przy których tańczono. Rozbrzmiewały radosne pieśni, w większości poświęcone bóstwom słońca.
Również aspekt miłosny był tu bardzo ważny. Noc Kupały to czas swatania. Niezamężne kobiety puszczały na wodzie wianki, a obrzęd ten miał im wskazać przyszłego męża.
To jeden z najbardziej przesyconych magią słowiańskich zwyczajów.

Kwiat paproci
To właśnie podczas Nocy Kupały wyruszano na poszukiwania mistycznego kwiatu paproci. Według legendy zakwitał tylko raz do roku, właśnie podczas letniego przesilenia i to dokładnie o północy.
Szczęśliwiec, który znalazł świecącą w mroku roślinę, miął zdobyć ogromny skarb, znaleźć miłość i do końca swych dni żyć w szczęściu.