https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy włocławscy urzędnicy mają problem z interpretacją przepisów?

(bas)
Fot. autorka
Andrzej Wenganowski uparcie dąży do ustalenia, dlaczego nie może wykupić na własność swojego garażu na osiedlu Południe, skoro mogą to uczynić spółdzielcy w Inowrocławiu, Płocku, czy innych miastach.

www.pomorska.pl/wloclawek

Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wloclawek

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

O sprawie, którą z uporem drąży nasz Czytelnik Andrzej Wenga nowski, mieszkaniec os. Południe, pisaliśmy w styczniu tego roku. Minęło kilka miesięcy, podczas których włocławianin stał się niemal ekspertem w kwestii interpretacji ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu z zastosowaniem bonifikaty.

polskiego na polski

Pan Andrzej dał się też poznać urzędnikom Ministerstwa Infrastruktury, których poprosił o przełożenie zapisów ustawy na "ludzki język". - Prawda jest bowiem taka, że specyficzny styl i język urzędowych dokumentów, uniemożliwia przeciętnemu zjadaczowi chleba zrozumienie, o co naprawdę chodzi - mówi Czytelnik. - Z tego samego powodu powstają znaczne trudności z interpretacją tak ważnych dokumentów i to nie tylko przez zwykłych ludzi, ale także przez urzędników z niższych, niż ministerialne, szczebli. I taka odpowiedź nadeszła. "Przepisem art. 1 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy rozszerzony został krąg podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia ww. praw m.in. na spółdzielnie mieszkaniowe, będące właścicielami budynków mieszkalnych i garaży".

Andrzej Wenganowski wybudował przed laty garaż przy ulicy Broniewskiego we Włocławku. Należący do miasta grunt dzierżawi spółdzielnia "Południe". Pan Andrzej chce wykupić kawałek ziemi pod swoim garażem, ale wciąż spotyka się z odmową. - Od dawna ubiegam się o ustanowienie odrębnej własności działki pod moim garażem, abym mógł wykupić ten grunt na preferencyjnych warunkach - opowiada. - W spółdzielni powiedziano mi, że to nie ich sprawa, tylko miasta, bo ono jest właścicielem gruntu, zaś spółdzielnia jedynie go dzierżawi.

Na pisma kierowane do magistratu pan Andrzej otrzymał odpowiedź od naczelnika Wydziału Nieruchomościami. Wynika z niej, że uchwałą z maja 2008 r. Rada Miasta wyraziła zgodę na udzielanie 95-procentowej bonifikaty od ceny nieruchomości gruntowych, sprzedawanych spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali. Czy dokument, który pan Andrzej dostarczył do ratusza, pozwoli wreszcie na interpretację zgodną z oczekiwaniami posiadaczy spółdzielczych garaży?

Czasu jest niewiele

Sprawa jest o tyle pilna, że zgodnie z obowiązującym prawem członkowie spółdzielni mieszkaniowych mogą nabywać grunty na własność na preferencyjnych warunkach, czyli z bonifikatą, tylko do końca 2010 roku.
Udostępnij

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szuja
Przy okazji może ktoś wie ,co innymi zabudowaniami np:warsztaty,sklepy ,zakłady fryzjerskie itd.
i
informujący
Włocławski Wydział Nieruchomości ignorując Uchwałę Rady Miasta oraz stwierdzenie Ministerstwa Infrastruktury, że " Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459, z późn. zm.) adresowana jest do osób fizycznych będących w dniu jej wejścia w życie użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Na jej podstawie osoby te mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Przepisem art. 1 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu (…) rozszerzony został krąg podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia ww. praw m.in. na spółdzielnie mieszkaniowe, będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży. Zgodnie z powyższą ustawą spółdzielniom mieszkaniowym nie przysługują jednak obligatoryjne, tzn. ustawowe bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia, a jedynie bonifikaty fakultatywne.

Zgodnie bowiem z treścią art. 4 ust. 7 ww. ustawy, właściwy organ tj. wójt, burmistrz albo prezydent miasta może udzielić bonifikaty na podstawie uchwały podjętej w tym zakresie przez radę gminy w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy.

W świetle powyższego, odnosząc się do kwestii poruszonej w piśmie dotyczącej udzielenia bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej garażem informuję, że z treści art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż zakres przedmiotowy ustawy o przekształceniu (…) obejmuje nie tylko nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe, ale również nieruchomości zabudowane garażami ", zasługuje na miano dyktatora urzędniczego.
~zainteresowany~
Panie naczelniku Tyrała proszę przedstawic, ludziom krzywdzonym, ustawowy zapis zabraniający udzielania bonifikaty w przedmiotowej sprawie. Takiego poprostu nie ma.
~zainteresowany~
Spółdzielnia, jako użytkownik wieczysty gruntu, ma ten sam problem co włocławski ratusz i nic w tym dziwnego bo przecież prezes spółdzielni to ta sama opcja.
G
Gość
Czytanie i interpretowanie ustaw to jest dla osób,które lubią porządek i posiedają kwalifikacje a dla osób które mają minimalne pojęcie o prawie to jest bardzo trudne.CZAS NA WYBORY!!!!!!!!!
s
szuja
A ja jestem pewien ,że nie wolno mu kupić tej nieruchomości .Pierwszeństwo ma SM. Albo SM musi wystąpić o wykupienie gruntu i dopiero z mocy nowej Ustawy wym. może nabyć nieruchomość /grunt/na własność z bonifikatą.Inaczej mówiąc coś z tą dzierżawą nie gra.To SM jeszcze nie dokonała przekształceń.
p
pokrzywdzony
Prawo prawem ale racja musi być po stronie włocławskich urzędników z Wydziału Nieruchomości. Czy może ktoś zmienić tą mentalność?.
~zainteresowany~
Jeśli Ministerstwo Infrastruktury stwierdza, że bonifikatę można udzielać również na nieruchomości zabudowane garażami to w czym problem dla włocławskich urzędników ? Włocławek to dziwne miasto.
~XXX~
Trudno jest zaakceptować prawo uwłaszczeniowe, jeśli w mentalności zakorzenione są przykłady wywłaszczeniowe.
~kuba~
Może Włocławek to jeszcze PRL, z przewodnią siłą narodu na czele , skoro nieznane są ustawy uwłaszczeniowe.
~włocławianin~
Macie racje mówiąc o NACZELNIKU TYRALE Z Wydz NIERUCHOMOŚCI UM WŁOCŁAWEK na niczym się nie zna .To nieporozumienie w tym wydziale
J
JOKER
To na spółdzielni ciąży ustawowy obowiązek ustanowienia odrębnej własności.
Tym faktem powinien zająć się prokurator.
~kuba~
Treść DZ.U. NR175,poz.1459, w kwesti przekształceń z zastosowaniem bonifikaty zrozumie każdy, kto jest przychylnie nastawiony do lokalnej społeczności. Będę pamiętał o tym przy najbliższych wyborach.
S
SLD
Naczelnik TYRAŁA musi skosultować z Pałuckim co dalej zrobić z tym fantem on sam jest cienki !!!
s
sprostowanie
.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska