Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy włocławscy urzędnicy mają problem z interpretacją przepisów?

(bas)
Fot. autorka
Andrzej Wenganowski uparcie dąży do ustalenia, dlaczego nie może wykupić na własność swojego garażu na osiedlu Południe, skoro mogą to uczynić spółdzielcy w Inowrocławiu, Płocku, czy innych miastach.

www.pomorska.pl/wloclawek

Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wloclawek

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

O sprawie, którą z uporem drąży nasz Czytelnik Andrzej Wenga nowski, mieszkaniec os. Południe, pisaliśmy w styczniu tego roku. Minęło kilka miesięcy, podczas których włocławianin stał się niemal ekspertem w kwestii interpretacji ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu z zastosowaniem bonifikaty.

polskiego na polski

Pan Andrzej dał się też poznać urzędnikom Ministerstwa Infrastruktury, których poprosił o przełożenie zapisów ustawy na "ludzki język". - Prawda jest bowiem taka, że specyficzny styl i język urzędowych dokumentów, uniemożliwia przeciętnemu zjadaczowi chleba zrozumienie, o co naprawdę chodzi - mówi Czytelnik. - Z tego samego powodu powstają znaczne trudności z interpretacją tak ważnych dokumentów i to nie tylko przez zwykłych ludzi, ale także przez urzędników z niższych, niż ministerialne, szczebli. I taka odpowiedź nadeszła. "Przepisem art. 1 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy rozszerzony został krąg podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia ww. praw m.in. na spółdzielnie mieszkaniowe, będące właścicielami budynków mieszkalnych i garaży".

Andrzej Wenganowski wybudował przed laty garaż przy ulicy Broniewskiego we Włocławku. Należący do miasta grunt dzierżawi spółdzielnia "Południe". Pan Andrzej chce wykupić kawałek ziemi pod swoim garażem, ale wciąż spotyka się z odmową. - Od dawna ubiegam się o ustanowienie odrębnej własności działki pod moim garażem, abym mógł wykupić ten grunt na preferencyjnych warunkach - opowiada. - W spółdzielni powiedziano mi, że to nie ich sprawa, tylko miasta, bo ono jest właścicielem gruntu, zaś spółdzielnia jedynie go dzierżawi.

Na pisma kierowane do magistratu pan Andrzej otrzymał odpowiedź od naczelnika Wydziału Nieruchomościami. Wynika z niej, że uchwałą z maja 2008 r. Rada Miasta wyraziła zgodę na udzielanie 95-procentowej bonifikaty od ceny nieruchomości gruntowych, sprzedawanych spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali. Czy dokument, który pan Andrzej dostarczył do ratusza, pozwoli wreszcie na interpretację zgodną z oczekiwaniami posiadaczy spółdzielczych garaży?

Czasu jest niewiele

Sprawa jest o tyle pilna, że zgodnie z obowiązującym prawem członkowie spółdzielni mieszkaniowych mogą nabywać grunty na własność na preferencyjnych warunkach, czyli z bonifikatą, tylko do końca 2010 roku.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska