Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Biskupia. Zespół "Radojewiczanie" świętował 35-lecie. Zdjęcia i wideo

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
35-lecie działalności świętuje Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic w gminie Dąbrowa Biskupia. Z tej okazji oraz z okazji 75-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Radojewicach 15 października odbyła się uroczystość zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Biskupiej
35-lecie działalności świętuje Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic w gminie Dąbrowa Biskupia. Z tej okazji oraz z okazji 75-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Radojewicach 15 października odbyła się uroczystość zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Biskupiej Dominik Fijałkowski
W Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Biskupiej odbyła się uroczystość z okazji podwójnego jubileuszu - 35-lecia działalności Zespołu Ludowego "Radojewiczanie" i 75-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Radojewicach.

Zobacz wideo. 35-lecie Zespołu Ludowego "Radojewiczanie". Jubileuszowy mini koncert

Zaproszenie na uroczystość przyjęło wielu gości. Do Dąbrowy przybyła starosta Wiesława Pawłowska, przedstawiciel wojewody kujawsko-pomorskiego Jacek Tarczewski, delegacje Agencji Rozwoju i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Nie mogło zabraknąć obecnego wójta Dąbrowy Biskupiej Marcina Filipiaka i jego poprzednika Romana Wieczorka, a także przewodniczącej Rady Gminy Wiesławy Posadzy i radnych. W uroczystości uczestniczyli liczni przedstawiciele "Radojewiczan".

Były prezenty i życzenia wielu wspaniałych występów i kolejnych jubileuszy. Był też niezapomniany występ "Radojewiczan".

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć zdobyte przez zespół trofea na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.

"Radojewiczanie" rozpoczęli działalność w 1986 roku

Warto przypomnieć, że Zespół Ludowy "Radojewiczanie" powstał w 1986 roku w Radojewicach (gm. Dąbrowa Biskupia). Jego założycielką i liderką jest Ewa Kowalczyk, nauczycielka muzyki (obecnie na emeryturze) i członkini miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Zespół na początku nosił nazwę "Radojewiczanki", gdyż tworzyły go same panie. Nazwa na obecną zmieniona została w 1998 roku, gdy skład zespołu zasilili panowie.

Na początku nie było łatwo

W pierwszych latach działalności zespół z Radojewic uświetniał swymi występami lokalne uroczystości i imprezy. Ale wraz z upływem czasu apetyty rosły. "Radojewiczanie" postanowili wypłynąć na szerokie wody i zaprezentować się na przeglądach i festiwalach.

Początki nie były jednak łatwe, o czym wspomina Ewa Kowalczyk w okolicznościowym wydawnictwie przygotowanym na 35-lecie zespołu. O to co napisała tam na ten temat: "Po kilku latach pracy z zespołem wyjechaliśmy na pierwszy Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych, który odbył się w 1996 roku w Nakle nad Notecią. Występ wokalistek został nagrodzony gromkimi brawami. Jury jednak skrytykowało wygląd zewnętrzny pań, ponieważ wyszły one na scenę z torebkami, klipsami na uszach i nieschowanymi włosami. Jako kierowniczka zespołu wzięłam sobie te cenne uwagi do serca, aby już nigdy nie więcej nie popełniać podobnego błędu. Kiedy rozpoczęły się intensywne wyjazdy na festiwale, cały czas starałam się dokształcać i eliminować z zespołu to, co niedobre".

Dobre rady i zbierane doświadczenie zaczęły przynosić oczekiwane rezultaty. Zespół zaczął zdobywać główne nagrody na liczących się ogólnopolskich festiwalach m. in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Międzyzdrojach, Szprotawie. Obecnie organizatorzy niektórych z tych imprez nie wyobrażają sobie, by mogło tam zabraknąć "Radojewiczan".

Reprezentanci gm. Dąbrowa Biskupia nie tylko zostali zauważeni przez jurorów, ale ich osiągnięcia i zasługi w kultywowaniu kujawskiej i polskiej kultury zauważyło Ministerstwo Kultury honorując zespół odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". "Radojewiczan" doceniły też władze województwa nadając im Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Odznakę za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Indywidualne odznaczenia ministerialne otrzymały: Ewa Kowalczyk oraz Zofia Schmidt lokalna poetka, autorka kabaretu "Z czego się na wsi ludzie śmieją".

Skład Zespołu Ludowego "Radojewiczanie"

Obecnie Zespół Ludowy "Radojewiczanie" tworzą:

 • Ewa Kowalczyk,
 • Aleksandra Laskowska,
 • Zofia Schmidt,
 • Czesława Malinowska,
 • Regina Białek,
 • Maria Ziółkowska,
 • Bernadeta Galardziak,
 • Zofia Wieczorek,
 • Bronisława Danielewska,
 • Zofia Kania,
 • Oliwia Michalska,
 • Martyna Sobierajska,
 • Martyna Kowalczyk,
 • Izabela Kamińska,
 • Sebastian Kamiński,
 • Teresa Lange,
 • Barbara Dudek.
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska