Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

Wyższe Seminarium Duchowne zajmuje rozległy budynek przy pl. bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu. Jego rektor ks. Stanisław Adamiak podjął decyzję, by przyjąć pod przyjazny dach uczelni ludzi z Ukrainy. To w sumie 21 uchodźców - głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.
- Osoby uciekające przed wojną otrzymały od nas całe skrzydło mieszkalne, łącznie kilkanaście pokoi, które odpowiednio przystosowaliśmy – tłumaczy ksiądz rektor na stronach Diecezji Toruńskiej. - Wszyscy, którzy znaleźli schronienie w seminarium mają także zapewnione wyżywienie na seminaryjnej stołówce.
Polecamy
- Mariusza Sarzyńskiego z Torunia kursy na granicę. "Oddali mi córki i wrócili walczyć"
- Toruń. Chcesz pomóc Ukrainkom? Kup od nich pierogi, ciasta, zajączki!
- Toruń. Co jest dziś potrzebne uchodźcom z Ukrainy? Jedzenie, kosmetyki, art. szkolne
- W X LO w Toruniu tak powitano młodzież z Ukrainy. Nagranie wyciska łzy z oczu
Caritas z pomocą dla Ukrainy
Warto dodać, że klerycy toruńskiego seminarium od początku wojny bardzo aktywnie włączają się w pomoc Ukrainie. Pomieszczenia seminaryjne oraz pobliskiego Centrum Dialogu zostały przeznaczone na magazyny artykułów zbieranych w ramach organizowanej pomocy. Klerycy brali udział w segregowaniu, pakowaniu i załadunku zebranych materiałów na tiry.
A jeśli o pomoc rzeczową chodzi, to Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowuje właśnie drugi potężny transport darów na Ukrainę. Pierwszy, zawierający 33 ogromne palety, wyjechał z podtoruńskiego Przysieka 4 marca.
Koncert i punkt konsultacyjny
U franciszkanów w lewobrzeżnej części Torunia piątek, 18 marca będzie szczególnym dniem modlitwy o pokój na Ukrainie. Gośćmi będą przedstawiciele ukraińskiej parafii greckokatolickiej wraz z proboszczem ks. dr. Dymitrem Leszko. Uroczystości rozpoczną się o godz. 18 drogą krzyżową. Po niej odbędzie się msza święta. Natomiast o godz. 19.15 zaplanowano charytatywny koncert "Dla Ukrainy" w wykonaniu Kuby Zaborskiego. Młody artysta to zwycięzca jednej z edycji telewizyjnego show "Must Be The Music". Ten wrażliwy młody człowiek, który przez lata sam zmagał się ciężką depresją, nie raz udzielał się społecznie. Występował m.in. dla podopiecznych domów pomocy społecznej.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu
Pisząc o pomocy udzielanej uchodźcom i przyjmującym ich Polakom nie można pominąć inicjatywy, która zrodziła się w Chełmży. Tamtejsza parafia św. Mikołaja Biskupa zorganizowała punkt konsultacyjny. Oferowana jest m.in. pomoc w nauce języka polskiego, wsparcie psychologiczne w zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości i w komunikacji między gościem a gospodarzem, ale także wsparcie w znalezieniu zatrudnienia i wspólna modlitwa.
Dyżur telefoniczny pod numerem 889 272 262, czynnym w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 11-13 oraz w środy w godzinach 16.30-18.
Iga Świątek - tak się bawi i mieszka! Zobaczcie, jak wygląda...
Archanioł z Kijowa
Dla wiernych ważne są też modlitwy o pokój na Ukrainie i świecie. W kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17 odbywają się nabożeństwa w tej intencji. Parafia michalitów na toruńskich Rybakach wydała specjalny obrazek z wizerunkiem św. Michała Archanioła z placu Niepodległości w Kijowie (tzw. Majdanu).
- Ten przemożny Archanioł jest patronem Ukrainy i samego miasta Kijów - podkreśla ks. Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii na Rybakach. - Na odwrocie znajduje się modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła za nasze udręczone siostry i braci za wschodnią granicą. Osoby chętne do zaangażowania w tę inicjatywę modlitewną i rozprowadzenie tych obrazków z modlitwą za wstawiennictwem Wodza Wojsk Niebieskich zapraszamy do współpracy.