Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dalej reformują szkoły. Będą nowe egzaminy

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
MEN planuje wprowadzenie zmian także na maturze. Przedmiot dodatkowy trzeba będzie zaliczyć na 30 procent punktów
MEN planuje wprowadzenie zmian także na maturze. Przedmiot dodatkowy trzeba będzie zaliczyć na 30 procent punktów Michał Gaciarz
Dziś rząd zajmie się reformą oświaty. Przewiduje ona nie tylko likwidację gimnazjów, ale również zmiany na egzaminach.

Reforma oświaty, która zakłada likwidację gimnazjów i powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej, obejmuje również zmiany na egzaminach.

Wcześniej został już zlikwidowany sprawdzian szóstoklasisty. Według planów MEN zastąpi go egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą zdawać go z języka polskiego, matematyki i języka polskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru: biologii, chemii, geografii lub historii. Tym samym zrezygnowano z obowiązkowej historii.

Ministerstwo proponuje, aby w okresie przejściowym - latach 2018/2019 i 2020/2021 - uczniowie nie przystępowali do egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Oznacza to, że pierwszy egzamin przeprowadzony całkowicie według nowych zasad odbyłby się w roku szkolnym 2021/2022.

Zmiany mają objąć też maturę. Obecnie młodzież zdaje ją obowiązkowo - pisemnie i ustnie - z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Uczeń musi również zdawać jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym, ale wynik tego egzaminu nie wpływa na fakt zdania matury.

Czytaj również: Reforma szkolnictwa, czyli co teraz czeka nasze dzieciaki
MEN chce to zmienić. Przewiduje, że od roku szkolnego 2018/19 próg zdawalności będzie obowiązywał również na maturze z przedmiotu dodatkowego. Aby go zaliczyć, uczniowie będą musieli uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia.

- Jest to sensowny pomysł, który podnosi rangę egzaminu maturalnego - mówi Rafał Łasz-kiewicz, dyrektor I LO im. Kas-prowicza w Inowrocławiu. - Dziś, aby dostać się na medycynę, trzeba zdać biologię i chemię na poziomie 90 procent. Aby dostać się na dobrą uczelnię techniczną, matematykę trzeba napisać na około 80 procent. W tym zestawieniu 30 procent naprawdę nie wydaje się czymś nieosiągalnym. Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, liczymy na to, że ułatwi nam on rekrutację. Mam nadzieję, że w nowym, 4-letnim LO klasy będą profilowane od początku.

- Z tego, co słyszymy, wynik egzaminu ósmoklasisty nie będzie miał wpływu na ukończenie szkoły przez ucznia - mówi Małgorzata Pilewska-Woźniak, dyrektor SP 66 w Bydgoszczy. - Zakres egzaminu ma być dość obszerny, a na przygotowanie do niego uczniów będziemy mieć tylko dwa lata.

MEN zrezygnowało z planowanej wcześniej matury branżowej. Zdecydowało, że uczniowie szkół branżowych II stopnia przystąpią do takiego samego egzaminu maturalnego jak młodzież w LO i technikach.

Nad nowymi projektami ustaw - Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe - będzie dziś debatować rząd. Jutro natomiast w Warszawie spotykają się szefowie 400 największych oddziałów ZNP w Polsce. Związek jest przeciwny reformie. Na 19 listopada planuje on manifestację w stolicy. - Obecnie zakładamy, że z regionu pojedziemy na nią 30 autokarami - mówi Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska