Dania zaproponowała obcokrajowcom oraz osobom ze środowisk imigracyjnych pracę 37 godzin tygodniowo w zamian za otrzymanie świadczeń socjalnych.
Propozycja mniejszościowego rządu socjaldemokratów mówi, że „wciąż jest zbyt wielu ludzi, zwłaszcza o pochodzeniu niezachodnim, którzy nie mają pracy, do której mogliby wstać” rano.
Rządzący dodają, że wiele kobiet obcego pochodzenia pozostaje poza rynkiem pracy, chodzi zwłaszcza o te wywodzące się z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Afganistanu, Pakistanu i Turcji. Jeśli przyjeżdżasz do Danii, musisz pracować i utrzymywać siebie i swoją rodzinę – głosi propozycja. Jeżeli nie można się utrzymać, trzeba mieć obowiązek uczestniczenia i wnoszenia wkładu, który odpowiada regularnemu tygodniowi pracy, aby otrzymać pełne zasiłki socjalne.
Program rozpoczynałby się od tych, którzy posiadają już pewną znajomość języka duńskiego, a szkolenia w zakresie ich umiejętności byłyby podejmowane przez władze lokalne. Nie wyznaczono jeszcze daty głosowania nad tym wnioskiem w 179-osobowym parlamencie.
Chociaż socjaldemokraci nie mają większości, prawdopodobnie mogliby uzyskać poparcie centroprawicowych polityków, aby ich do pomysłu przekonać.
Mai Villadsen, członek opozycyjnego Sojuszu Czerwono-Zielonych, nazwała ten pomysł „głupim”. Twierdzi, że może to prowadzić do presji na obniżkę płac innych pracowników.
Fundamentem naszego społeczeństwa opiekuńczego jest silna siatka bezpieczeństwa – napisała Villadsen na Twitterze.
Mirka Mozer, szefowa kopenhaskiej organizacji, która pomaga imigrantkom w znalezieniu pracy, powiedziała, że plan ten nie brzmi wystarczająco ambitnie. Mamy wiele kobiet, które chcą podjąć pracę, w tym prace, które trwają 37 godzin (tydzień), ale potrzeba więcej takich 37-godzinnych zajęć– powiedziała Mozar.
W 2018 roku jej grupa, Centrum Kobiet Imigrantek, zarejestrowała prawie 13 tysięcy osób z 57 różnych krajów. Mozer powiedziała, że ma kontakty z dziesiątkami firm, które oferowały pracę imigrantkom, ale większość z nich ograniczała się tylko od czterech do dziesięciu godzin tygodniowo. Niektórzy z pewnością obawiają się, że ich świadczenia (opiekuńcze) zostaną zmniejszone, ponieważ nie będą mogli dostać pracy w wymiarze 37 godzin – dodała.
Imigranci i ich potomkowie stanowią nieco ponad 14 procent prawie sześciomilionowej populacji milionów Danii. Największe grupy, jak wynika z danych rządowych, pochodzą z Turcji, Syrii i Iraku.
