Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem. Warto już dziś zaplanować weekend

Katarzyna Pomianowska, JM
Jest możliwość darmowego zwiedzania piwnic zamkowych oraz wieży krzyżackiej w Brodnicy
Jest możliwość darmowego zwiedzania piwnic zamkowych oraz wieży krzyżackiej w Brodnicy Katarzyna Pomianowska
Chcecie zwiedzić najciekawsze zabytki? W dodatku - za darmo i z przewodnikiem? Lokalne już znacie i chcecie wybrać się do Golubia-Dobrzynia, Torunia, Wenecji albo Biskupina? Będzie okazja.

Przed weekendem rozpoczęły się zapisy na doroczną akcję „Poznaj swój region z przewodnikiem” (zaplanowaną na 2 i 3 marca).
Będzie okazja odwiedzić najciekawsze miejsca w 33 miejscowościach. Od was zależy, które atrakcje zobaczycie. A jest z czego wybierać. Na liście znalazły się 152 propozycje. Warto jednak dokonać wyboru już teraz. Liczba wejściówek jest ograniczona. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl - do 1 marca (godz. 21). Usługi przewodników i wejścia do muzeów będą bezpłatne lub za symboliczną złotówkę.

To już piąta odsłona akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski przy współpracy z przewodnikami, instytucjami, stowarzyszeniami, muzeami, kołami przewodnickimi PTTK oraz zakładami produkcyjnymi.

W Toruniu powstanie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

Co można obejrzeć 2 marca? W Brodnicy: godz. 9-15: zwiedzanie piwnic zamkowych, wieży krzyżackiej oraz Centrum Edukacji Ekologicznej - zwiedzanie indywidualne wystaw piwnic zamkowych bez zapisów: „Od grodu plemiennego do warownego miasta - region brodnicki w średniowieczu”, „Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej”, „Znaleziska ze studni zamkowej”; wejście na wieżę (ul. Zamkowa). Ciekawostka: pamiątką po pobycie i działalności Anny Wazówny w Brodnicy jest zwieńczająca szczyt zamkowej wieży metalowa chorągiewka z inicjałami brodnickiej starościny.

W zamku i spichlerzu

- W Centrum Edukacji Ekologicznej (Spichlerz, ul. św. Jakuba 1) znajduje się wystawa ukazująca miejsce człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska. Wystawa podzielona jest na trzy tematyczne części, przedstawia kolejno: I poziom - najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko - zbieracki) na naszym terenie; II poziom - ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze bez ingerencji i obecności człowieka; poziom III przedstawia skutki działalności człowieka - zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy - zachęcają do wizyty organizatorzy na www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl.

O godz. 11-12 rozpocznie się zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych - z przewodnikiem). Od godz. 12-12.30 - Tajemnice brodnickiej wieży (zwiedzanie z przewodnikiem). Wejście na wieżę krzyżacką z przewodnikiem.

Górzno, GOK, Rynek 14A

Od godz. 15 do 18 wystawa fotografii przyrodniczych „Sztuka Natury”, organizator: GórznieńskoLidzbarski Park Krajobrazowy (zwiedzanie indywidualne bez zapisów). - Wystawa ta jest plonem pleneru fotograficznego, który odbył się w dniach 26-28 maja 2017 roku na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Autorzy prac to: Edyta Adamska, Adam Adamski, Liliana Cieszyńska, Jarosław Jan Jeleński, Piotr Olkiewicz, Dariusz Sarnowski, Piotr Tamborek, Marek Trzeciak , Anna Zwolińska. Fotografie zostały zaprezentowane na XI Międzynarodowym Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” w Toruniu.

Jabłonowo Zamek

W godz. 12.30-14.30 zapraszamy do Zespołu pałacowo-parkowego i kościoła św. Wojciecha (zwiedzanie z przewodnikiem).
- Zwiedzanie rozpocznie się w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, po którym oprowadzać będzie siostra Monika, następnie przejście przez park do kościoła, o którego historii opowie proboszcz tamtejszej parafii. Pałac Narzymskich (obecnie Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej) to neogotycki pałac z 1859 roku, w którym obecnie znajduje się Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej założony przez bł. Marię Karłowską. Kościół św. Wojciecha pochodzi z lat 1860-1866. Kościół został wzniesiony w stylu neogotyku angielskiego na wzór kościoła św. Maurycego w Angers we Francji i kościoła św. Mikołaja w Hamburgu.

Gród Kopernika

W Toruniu zajrzeć można między innymi wybrać się na spacer z przewodnikiem po starówce, zajrzeć do Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, kamienicy mieszczańskiej czy Fortu I Jan III Sobieski z 1888 roku, gdzie zorganizowana zostanie żywa lekcja historii.

- Jest to jedyny fort pancerny twierdzy pierścieniowej Torunia. Trasa obejmie punkty obserwacyjne (WT-90, P.B.St.87), wieże pancerne haubic 210 mm (H.P.T. 90), prochownie, główną Poternę, korytarz obwodowy, koszary, składy amunicji oraz ekspozycję historyczną. Łączna powierzchnia fortu wynosi 3500 metrów kwadratowych. Podczas zwiedzania udostępniona będzie połowa powierzchni. Koniecznie należy zabrać ze sobą latarki oraz ciepłe ubranie – informują organizatorzy.

Międzynarodowy Ddzień Przewodnika Turystycznego

Wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbyły się w sobotę w Bydgoszczy. Zasłużeni przewodnicy z regionu otrzymali podziękowania marszałka.
- W obchody święta przewodników wpisuje się także nasza doroczna akcja „Poznaj region z przewodnikiem”, która odbędzie się 2 i 3 marca (sobota i niedziela). Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego ma pokazać pracę przewodnika lokalnej społeczności, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu. Do niedawna, aby zostać przewodnikiem turystycznym należało zdać egzamin w Urzędzie Marszałkowskim. Dziś przewodnikiem może być każdy. Jednak ci najlepsi posiadają rekomendację organizacji przewodnickich - informuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.

Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska