Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darowizna na kościół lub hospicjum 2017. Jak odliczyć ją w PIT?

(MAW)
Piotr Smoliński
Nasza Czytelniczka chciałaby wesprzeć kościół i hospicjum. Wyjaśniamy, na jakiej podstawie będzie mogła sobie odliczyć darowiznę w PIT.

Pani Grażyna z Bydgoszczy opowiada: - W niedzielę, podczas mszy świętej, proboszcz podsumowywał kolędę. Mówił też m.in. o planach inwestycyjnych na ten rok. Dziękował za wszystkie wpłaty na rzecz parafii. Dodał, że wśród młodych jest teraz taka moda, że przelewają pieniądze na konto kościoła, by potem sobie tę darowiznę odliczyć od podatku. Czy rzeczywiście tylko wystarczy zrobić przelew? Chciałabym wpłacić po 100 złotych na konto mojej parafii i hospicjum, a potem te darowizny odliczyć sobie w przyszłorocznym zeznaniu PIT - mówi bydgoszczanka.

Zatrzymaj wydrukuj z konta internetowego

Magdalena Lemańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, wyjaśni, że podatnik ma możliwość przekazania ]dowolnej kwoty pieniężnej na parafię (jest to tzw. darowizna na cele kultu religijnego) oraz hospicjum (obdarowana organizacja musi posiadać status organizacji pożytku publicznego).

Wysokość odliczanej kwoty nie może przekroczyć 6 proc. dochodu darczyńcy (w przypadku zeznania PIT-28 - 6 proc. przychodu). Darczyńca do zeznania rocznego (formularz PIT-37, PIT-36 lub PIT-28) załącza formularz PIT/O, gdzie musi wykazać kwotę darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności nazwę i adres. - Przekazana darowizna powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku. Zatem dla celów weryfikacyjnych wystarczający będzie wydruk z konta internetowego potwierdzający przekazanie darowizny - informuje Magdalena Lemańska.

Darowizna samochodu - jak uniknąć podatku?

Uwaga! Jeśli darowiznę zrobimy w tym roku, to możemy ją odpisać od podatku dopiero w przyszłorocznym zeznaniu PIT. Natomiast, jeśli w ubiegłym roku przelaliśmy komuś pieniądze jako darowiznę, uwzględnijmy ją wypełniając tegoroczne zeznanie do urzędu skarbowego. Pamiętajmy, że musimy to zrobić do końca kwietnia br.

1 proc. podatku to też wielka pomoc

Magdalena Lemańska przypomina, że przekazanie darowizny np. na kościół czy hospicjum nie pozbawia podatnika możliwości przekazania w rozliczeniu rocznym kwoty 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
By to zrobić, wystarczy w zeznaniu PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji. Spis wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku można znaleźć w sieci na stronie www.pozytek.gov.pl Nie trzeba iść na pocztę, robić przelewów itp. Wystarczy na końcu formularza PIT wypełnić wniosek o przekazanie części podatku należnego na rzecz wybranego „pożytku”. Przelew zrobi za nas urząd skarbowy.

Warto dodać, że w 2015 roku 47 proc. podatników podatników skorzystało z możliwości odpisu 1 proc. podatku, przekazując w ten sposób ponad pół miliarda złotych.

Nowy rok, nowe podatki. Oczywiście wyższe (x-news/NTL Radomsko):

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska