MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darowizny weselne w 2024 roku - nowe przepisy. Oto kiedy trzeba zapłacić podatek

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 lipca 2023 roku znacząco wzrosły kwoty darowizn i spadków wolne od podatku. Obowiązują one również w 2024 roku. Wyjaśniamy, kiedy nowożeńcy będą musieli zapłacić podatek od ślubnej darowizny.

Od 1 lipca 2023 roku kwoty wolne od podatku wynoszą:

  • 36 120 zł - dla I grupy podatkowej;
    Do I grupy należy najbliższa rodzina: małżonek (obecny, nie były), małżonek w separacji, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć i synowa.
  • 27 090 zł - dla II grupy podatkowej;
    Druga grupa podatkowa obejmuje dalszą rodzinę, np. wujków czy ciocie.
  • 5733 zł - dla III grupy podatkowej
    Do trzeciej grupy podatkowej zaliczają się wszyscy pozostali darczyńcy, a więc np. przyjaciele czy koledzy.

Taki podatek od darowizn w III grupie podatkowej

Najniższy limit wolny od podatku obowiązuje, gdy nie mamy pokrewieństwa, a więc gdyby nasz znajomy był hojny i przekazał nam w kopercie kwotę wyższą niż 5733 zł. Wówczas nadwyżka będzie podlegała opodatkowaniu.

- Przyjaciel pana młodego, znając jego pasję, przekazał mu rower wyczynowy, który kosztował 20 tys. zł. W tym przypadku aż 14 267 zł będzie opodatkowane, z czego 11 833 zł stawką 12%, a 2434 zł stawką 16 %. Podatek do zapłaty wyniesie 1809 zł - wylicza Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy InFakt.

Taki podatek od darowizn w II grupie podatkowej

W II grupie podatkowej kwota wolna wynosi już dużo więcej, bo 27 090 zł. Wyobraźmy sobie, że ciocia przekazuje pannie młodej samochód o wartości 40 tys. zł. W takim przypadku 12 910 zł będzie opodatkowane - 11 833 zł stawką 7%, a 1077 zł stawką 9%. Podatek do zapłaty wyniesie 925 zł.

Taki podatek od darowizn w I grupie podatkowej

Prezenty od najbliżej rodziny, co do zasady, są wolne od opodatkowania. Jednak jeśli wartość darowizny od jednej osoby przekracza 36 120 zł, to taką darowiznę należy zgłosić.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której każdy z nowożeńców od każdego swojego rodzica otrzyma po 50 tys. zł. Oznaczałoby, że zarówno panna młoda, jak i pan młody, miałby obowiązek zgłoszenia nadwyżki od każdej darowizny. W tym przypadku oboje małżonkowie będą zobowiązani do dokonania dwóch zgłoszeń do urzędu skarbowego po 13 880 zł. W przeciwnym wypadku od kwoty 11 833 zł przy każdej darowiźnie wystąpiłby podatek 3%, a od 2047 zł - 5 % podatku. W konsekwencji jakby żadna darowizna nie została zgłoszona, to łączny podatek wyniósłby 1828 zł - mówi Piotr Juszczyk.

Tak należy przekazywać pieniądze, by uniknąć opodatkowania

Piotr Juszczyk zaznacza, że aby uniknąć opodatkowania, nie wystarczy samo zgłoszenie darowizny. Pieniądze nie mogą być przekazane w kopercie, a więc w gotówce. W takim przypadku niezbędny jest przelew.

- W konsekwencji hojna koperta od rodzica może być problematyczna. W takim przypadku do koperty można dołączyć potwierdzenie przelewu, jeśli chcemy jako rodzic wręczyć prezent "rękę w rękę" - radzi ekspert InFakt.

Uwaga! Wskazane kwoty wolne od podatku liczone są w ciągu 5 lat. A więc jeśli dostaliśmy już wcześniej jakąś darowizny w tym okresie, to należy je zsumować. W konsekwencji podatek może wcześniej wystąpić lub obowiązek zgłoszenia darowizny do uirzędu skarbowego.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska