Gimnazjum nr 9 przy ul. Wojska Polskiego zostało zlikwidowane z końcem sierpnia br. Uczniowie tej szkoły od 1 września kontynuują naukę w Gimnazjum nr 14 przy placu Staszica, a młodzież uczęszczająca do oddziału przysposabiającego do pracy - w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Nowomiejskiej.
Okazały budynek przy ul. Wojska Polskiego opustoszał. Jak długo jeszcze będzie niezagospodarowany?
Władze miasta planują na razie termomodernizację obiektu. Dopiero po zakończeniu prac związanych z ociepleniem budynku ma w nim być ulokowane Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych. Co to takiego? To nowa jednostka samorządowa powołana do obsługi finansowo-księgowej przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, która ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2017 roku.
Wcześniej władze miasta planowały przenieść na ul. Wojska Polskiego z ul. Ogniowej Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Wtedy pomieszczenia po poradni miałyby być przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie.
Czy taka koncepcja jest aktualna? Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik prasowy prezydenta Marka Wojtkowskiego, pot-twierdza, że takie plany także są. - Generalnie obiekt ma być wykorzystywany na cele edukacyjne - dodaje.
Ale budynek dawnego Gimnazjum nr 9 nie jest jedynym poszkolnym obiektem czekającym na zagospodarowanie. Kolejny to budynek po dawnym Technikum Mechanicznym przy ul. Energetyków . Ale ten obiekt został przekazany przez samorząd miasta Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Uczelnia planuje uruchomienie w nim Centrum Nauk Technicznych i Nowoczesnych Technologii. - Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne - mówi kanclerz Teresa Bieniek. - Czekamy tylko na dotacje.
Puls polityki, odc. 5 - Adam Bielan