Celem organizowanego konkursu było m.in. wyłonienie sołectw z powiatu chełmińskiego wykazujących szczególną aktywność w zakresie ochrony środowiska. Nagrody finansowe - w sumie 15,5 tys. złotych, ufundował Zarząd Powiatu w Chełmnie. Sołectwa chwaliły się różnorodnością działań na rzecz środowiska.
- Chodzi nam także o inspirowanie aktywności mieszkańców wsi, by dbali o estetykę sołectwa i podnosili ich walory turystyczno-rekreacyjne - wyjaśnia Jolanta Janiszewska ze Starostwa Powiatowego w Chełm-nie, które było organizatorem konkursu. Przystąpiło do niego dziewięć sołectw.
Najwięcej funduszy, 4 tys. złotych, trafiło do sołectwa Klamry. Mieszkańcy zagospodarowali teren wzdłuż chodnika przy zatoce autobusowej usytuowanych przy drodze gminnej. Czek - 3 tys. złotych - dostało sołectwo Starogród, w którym kontynuowano prace związane z utworzeniem ścieżki ekologiczno-rekreacyjnej wokół Góry Zamkowej.
- To miejsce historyczne, przyjeżdża do nas coraz więcej turystów - mówi Krystyna Iwańska, sołtys Starogrodu.
Sołectwo Brzozowo za realizację projektu „W Brzozowie zielono nam i spokojnie” wsparto czekiem opiewającym na 1,5 tys. złotych. Tyle samo wpłynęło do sołectw Gołoty oraz Trzebcz Szlachecki. W pierwszym wykonano zasadzenia przy wiacie biesiadnej od strony północnej przy Domu Wiejskim w Gołotach, w drugim stworzono „Aleję Dębową”.
Do czterech sołectw: Kijewo Królewskie, Chrusty, Dorposz Szlachecki i Kiełp trafiły nagrody w wysokości 1 tys. złotych.
Sołectwo Chrusty realizowało projekt „Eco-Chruściaki z naszej paki”.
- Projekt zakładał zwiększenie oferty edukacyjnej dla dzieci z naciskiem na realizację zajęć eko w formie zabawy i praktyczne nabywanie umiejętności troszczenia się o środowisko - informuje sołtys Renata Poraszka.
Doceniono rekultywacja stawu jako w Dorposzu Szlacheckim oraz rekultywację terenu zielonego w Kijewie Królewskim. W sołectwie Kiełp nagrodzono projekt „Kiełp sołectwo eco-atrakcyjne”.